Univerzity třetího věku získávají oblibu mezi seniory

27. květen 2010

Dnes končí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity obhajobami závěrečných prací další šestisemestrový studijní program Univerzity třetího věku v oboru Člověk ve zdraví, nemoci a tísni.

Celkem 64 účastníků celoživotního vzdělávání začíná ve skupinách po pěti obhajovat před komisí své závěrečné práce. Promoce bude následovat 2. července v Domu kultury Metropol od 13 hodin.

O seniorské studování je na Univerzitě třetího věku v Českých Budějovicích obrovský zájem. Jen v tomto akademickém roce má 1075 studentů ve 30 programech. Uspokojit vysokou poptávku po tomto typu studia pomáhají i navazující kurzy, například k obsluze počítačů, historii nebo přírodovědě.

Prorektorka pro celoživotní vzdělávání Jihočeské univerzity Jana Šemberová poukazuje i na směřování věkové kategorie studentů: „Pokud se podíváme do jednotlivých studijních skupin, tak v nich jsou právníci, lékaři či historici. Jsou to nesmírně vzdělaní lidé. Ale novým trendem je, že přicházejí mladší studenti po šedesátce. Máme i studenty, kteří s námi jsou 18 nebo 19 let.“

V akademickém roce 2011/2012 Univerzita třetího věku v Českých Budějovicích oslaví 20 let od svého vzniku.

Letní školu Univerzity třetího věku otevřeli na Fakultě managementu Vysoké školy ekonomické v Jindřichově Hradci. Nabídne za symbolický poplatek okolo 100 korun například kurz základů výpočetní techniky pro úplné začátečníky nebo kurz angličtiny nebo němčiny na prázdniny.

Jak potvrdil Oldřich Syrovátka z Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické, kurzy jsou otevřené pro všechny: „Do letních kurzů se může přihlásit prakticky každý, i se základní školou. Jsme velice laskaví a vstřícní, hlavně to děláme velice rádi. Hlásit se mohou především senioři, ale také rodiče na mateřské dovolené a nezaměstnaní, kterým umožňujeme rozvíjet jejich znalosti a dovednosti, aby se v budoucnu lépe uplatnili.“

Do nejrůznějších kurzů Letní školy Univerzity třetího věku, se budou moc zájemci přihlásit v průběhu celého léta, jsou totiž naplánovány až do září.

autoři: Petra Matoušková , Lucie Hochmanová
Spustit audio