Unikátní závod jezdí vodáci pod Lipnem. Je tu asi poslední přírodní trať na světě a voda teče jen jednou za rok

2. září 2019

Na Lipně se jednou ročně ukazuje, kdo má skutečný vodácký talent od Pánaboha. Fotbalisté Dynama doma zvládli bitvu se Zlínem. Hokejisté Motoru hrají se zahraničními soupeři. To vše ve Sportovních ozvěnách, které připravil Kamil Jáša.

Věděli byste, kde je nejtěžší vodácká trať na světě? Pod Lipenskou přehradou. Je zážitek být přímo u ní, protože voda tu teče jen jednou za rok.

S tím souhlasí medailista z olympijských her a mistr světa Jiří Rohan, který zná vodní terén pod Lipnem dokonale. „K Lipnu mám ten nejlepší vztah, protože je to prostě nejkrásnější voda, která je u nás k dispozici,“ říká.

To, že se voda pod přehradou pouští jen jednou za rok, dělá zdejší závod unikátním. „Víc se ukazují ti, kteří to mají od Pánaboha, než ti, kdo to mají nadřené,“ komentuje Jiří Rohan.

Ten aktuálně jako člen trenérské rady české slalomářské reprezentace vyhlíží mistrovství světa ve Španělsku. „Mám dva svěřence, Kačku Havlíčkovou a Lukáše Rohana. Cíl číslo jedna je ujet místo na olympiádu a rádi bychom se podívali do finále,“ dodává.

Šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera podle svých slov rozhodně není nervózní z toho, že se pod Lipnem neprosadili reprezentanti. „Já si myslím, že ten závod je tak specifický, že zas tak moc bych to v potaz nebral. Ale jsem rád, že se na jihu Čech jezdí, je to asi poslední přírodní trať na světě,“ vysvětluje.

Sportovní ozvěny výsledkově:

Fotbalisté Dynama České Budějovice zvládli duel se Zlínem. Zvítězili 2:0. Po utkání Lukáš Provod oznámil, že odchází do Slavie Praha.

Béčko Dynama porazilo Doubravku 2:1, ale až po penaltách. Na 1:1 vyrovnával Ladislav Martan a další gól přidal z penalty. „Vzhledem k tomu, že jsme prohrávali po první půli, tak asi dobré, ale prospali jsme konec prvního poločasu. To je škoda, myslím, že jsme byli lepší po většinu zápasu,“ popsal.

Čtěte také

Hokejisté Motoru České Budějovice sice prohráli doma s Amurem Chabarovsk 0:4, ale protože předtím porazili stejným poměrem Linec, obsadili na domácím Motor Cupu druhé místo. Turnaj navazuje na letitou tradici turnajů o Zlatý klas. Ty zažil i bývalý brankář a trenér klubu Jaroslav Jágr. Podle něj má mezinárodní konfrontace svůj význam. „I pro trenéry je to určitá ukázka toho, jakou kvalitu má mužstvo,“ připomněl.

Volejbalový turnaj se hrál v areálu Meteoru České Budějovice. Dorazila dvacítka týmů, v mužích zvítězil tým, kde nastupovali třeba Mifka, Pitner nebo Švejcar. Za organizátory Jiří Popelka vysvětloval, proč se turnaj hrál jako memoriál Miroslava Čadila. „Chtěli jsme to udělat jako poctu a chceme tenhle turnaj zlepšovat a zvětšovat, hrát tady pěkný volejbal a udržovat jeho památku,“ řekl.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související