Umělá hnízda pro rozmnožování candátů v Lipně se osvědčila. Ryby do nich nakladly miliony jiker
Umělá hnízda pro rozmnožování candátů v přehradě Lipno se osvědčila. Jihočeští vědci je do vody nainstalovali zhruba před rokem, aby rybám vytvořili lepší podmínky pro jejich výtěr. Candáti v hnízdech nakladli pět až šest milionů jiker. Ani to ale podle odborníků nezaručuje, že jich přežije víc do dospělosti.
„Máme tady opravdu tisíce jiker,“ kontroluje hydrobiolog Jan Kubečka z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích jedno z hnízd v přehradě Lipno. Na hlavě má při tom speciální brýle. „Potřebuji se podívat dovnitř jikry. V některých jsou zárodky a některé jsou zakalené, to znamená, že se z nějakých důvodů nevyvíjejí,“ vysvětluje.
Umělá hnízda pro rozmnožování se candátům líbí. „Osmdesát až devadesát procent hnízd máme plně obsazeno. Je vidět, že candáti v nádrži mají nouzi o vhodná stanoviště k výtěru, protože naše hnízda přijali velmi ochotně,“ hodnotí vědec.
Několik hnízd ale bylo nutno nejprve přemístit. „Loni jsme mnoho hnízd instalovali na místech, kde je rašelinné dno, a ukázalo se, že tomuto prostředí se candáti pro výtěr jednoznačně vyhýbají,“ uvádí Jan Kubečka.
Čtěte také
„Také nás candáti překvapili tím, že používají celé hloubkové rozmezí, které jsme jim nabídli, tedy jeden a půl až pět metrů. Bohužel jsme nemohli jít o moc hlouběji, protože Lipno je mělké. Zároveň hrozí kolize s lodní plavbou, což jsme skutečně pocítili, o některé plováky jsme přišli,“ dodává.
V průběhu dubna candáti nakladli na hnízda zhruba pět až šest milionů jiker. To ale podle Jana Kubečky neznamená, že rybí populace naroste. „Pět až šest milionů jiker na pár hnízdech se zdá jako velice impozantní počet, ale právě rybí populace jsou zařízeny na obrovské ztráty,“ připomíná.
To potvrzuje hospodář Českého rybářského svazu v Českých Budějovicích Pavel Moravec. „Problémem na Lipně je, že málokterý candát se dožije dospělé velikosti, a proto se nemůžeme dostat na takové úlovky, na jaké jsme byli zvyklí v bohatých časech Lipna. Budeme doufat, že když se díky umělým hnízdům zvýší efektivita přežití, zvýší se i úlovky, ale závisí to na mnoha faktorech, například predačním tlaku od starších jedinců, dostupnosti potravy a průběhu počasí,“ uvádí.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ve firmě napojené na stát pracoval muž, který předtím v armádě kradl data o bezpečnosti Česka
-
Suvalský koridor jako Achillova pata NATO. Proč je pro Putina území na polsko-litevské hranici tak důležité
-
Čech posílá klokany indickému miliardáři. O největší sbírku zvířat na světě se zajímají úřady
-
Erdogan se sešel s Trumpem. Pochválil ho za příměří mezi Íránem a Izraelem a vyzval k posílení spolupráce