Udělejte si radost a upečte si bezlepkovou bábovku s rýžovou moukou a dýní hokaido

Kuchařské čarování a s ním Petr Stupka přináší další díl zajímavostí a především netradiční recept na tradiční pochoutku. Například anglický chlebíček nebo českou bábovku.

V rámci pořadu se vydáte do historie, přesněji na britské ostrovy, kde se již od nepaměti peče irský nebo anglický ovocný chlebíček. V kuchařském čarování si můžete online poslechnout recept, ale i zajímavost, že ještě teplý a hotový chlebíček se potírá několika lžícemi whisky. Proč?

„Je to jednak tamní zvyk, ale pak také i kvůli dezinfekci," vystluje Petr Stupka. 

Pokud ale naopak potřebujete něco nealkoholického a hlavně bezlepkového, pak tu pro vás máme recept tohoto týdne:

Jak se peče bezlepková bábovka s rýžovou moukou a dýní hokaido?

Ingredience
  • 4 vejce
  • 300 g očištěné hokaido
  • 300 g rýžová mouka
  • 200 g přírodní třtinový cukr
  • 150 g máslo
  • 100 g sušené ovoce (rozinky, brusinky)
  • 35 g bramborový škrob
  • Sáček kypřicího prášku do pečiva
  • sůl, perníkové koření, vanilkový lusk
  • kousek másla a trochu kukuřičné mouky na vymaštění a vysypání formy

Soupis ingrediencí je na běžnou formu. Dýni zbavenou vláknitého středu s jádry najemno nastrouhejte včetně slupky. Na mírném teple ji duste s máslem, špetkou cukru a polovinou cukru tak dlouho až změkne a cukr počíná karamelizovat. Nakonec vmíchejte zrnka z vanilkového lusku a asi půl lžičky perníkového koření.

V míse šlehejte vejce s druhou polovinou cukru do světlé hutné pěny. Do ní pak zapracujte bramborový škrob, rýžovou mouku, kypřicí prášek do pečiva a karamelizovanou dýni a kousky sušeného ovoce.

Vzniklou hmotu vložte do tukem vymazané a moukou vysypané formy a hned ji pečte horkým vzduchem v troubě předehřáté na 170 stupňů asi 40 minut.

Samozřejmě, že můžete nahradit rýžovou mouku běžnou polohrubou pšeničnou moukou, pokud nechcete připravit bezlepkovou variantu.

Bábovka dle Petra Stupky
autor: Petr Stupka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.