Učitelka ze Strakonic věnuje čas dětem i po škole, pomáhá v nízkoprahovém centru

8. květen 2016 13:28

Rodiče se o ně nestarají, nemají na ně čas nebo vůbec nerozumí tomu, co se jejich děti ve škole učí. Děti pak propadají, mají problémy a chybí jim motivace. V nízkoprahovém centru Cross Prevent ve Strakonicích problém řeší: sehnali učitelku, která se dětem věnuje i po škole.

„Píšeme společně úkoly, nebo se často znovu probírá školní látka. Stává se totiž, že děti nepochopí svého učitele ve škole, nebo je to na ně moc rychlé,“ popisuje učitelka Linda Schaffarz.

V nízkoprahovém centru pracuje se žáky základních i středních škol. Chodí sem řada dětí s poruchou soustředění, dyslektici, dysgrafici nebo zkrátka ti, kdo potřebují jiný přístup. Nejdůležitější je podle Lindy Schaffarz empatie a umění získat si důvěru žáka.

„Dost často se setkávám i s tím, čemu musí děti čelit doma, že na ně rodiče nemají čas, že na ně přenáší veškerou zodpovědnost. U řady dětí vidím, že by byly schopné tu školu zvládat, ale nemají k tomu podmínky,“ dodává.

Již zhruba rok chodí na doučování třináctiletý Roman. „Musím se připravit na písemky, abych dostal nějakou lepší známku. Paní učitelka mě tady hodně naučí, pomůže mi s tím, čemu nerozumím. Ve škole moc nestíhám, proto chodím sem,“ říká.

Děti se často do Cross Preventu dostávají přes doporučení odboru sociálně-právní ochrany dětí. Na doučování nebo přípravu před písemkami dochází do centra osmnáct. Každé tu stráví zhruba jednu až dvě hodiny týdně.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio