U obce Hůry hořela černá skládka. Hasiči zasahovali celou noc, lidé nesměli otvírat okna

Požár skládky u obce Hůry. Hasiči použili při zásahu pěnu

V úterý 11. srpna v půl deváté večer byl ohlášen požár odpadu u obce Hůry na Českobudějovicku. Vzplála zde černá skládka se slisovanými balíky hadrů, koberci, pneumatikami a podobně. K události postupně vyjelo 13 hasičských jednotek.

Plocha skládky je zhruba 50x60 metrů, požár se rozšířil na ploše 20x30 metrů. Práci hasičům komplikovala výška skládky, která se odhaduje na sedm až osm metrů.

„Z vysoké skládky lisovaného odpadu se šířil do okolí kouř a popílek, proto jsme vydali varování pro obyvatele okolních obcí, aby nevycházeli ven a neotvírali okna,“ uvedla mluvčí hasičů Jana Neškodná.

Kromě běžných hasičských vozů byla na skládku povolána speciální těžká technika - stroj se lžící, který rozhrabával požářiště. „Dále jsme využili speciální kombinovaný hasicí automobil z roku 1978, je to nejstarší akceschopná technika Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Jako hasivo byla v první fázi využita pěna a následně i prášek,“ dodala Jana Neškodná.

Hasiči zasahovali celou noc. Ve středu ráno odvolali varování pro obyvatele desítky obcí v okolí. Policie nyní zjišťuje nejen příčinu požáru, ale také hledá vlastníka pozemku s černou skládkou. To samé zajímá Českou inspekci životního prostředí.

Odpad v Hůrách před deseti lety nelegálně uložila firma s ručením omezeným, která pak ohlásila úpadek. Obec problém neúspěšně řeší už několik let. Podle starosty Jiřího Borovky na likvidaci skládky nemá peníze.