Turbulentní situace ve stavebnictví komplikuje i veřejné stavby, třeba dům s pečovatelskou službou v Mladé Vožici

19. květen 2022 08:09

Dvanáct nových bytů s pečovatelskou službou postaví do konce roku Mladá Vožice na Táborsku. Byty za 20 milionů korun vzniknou rekonstrukcí historického domu na Husově náměstí. Projekt ale zkomplikovala situace na stavebním trhu.

„Ve stavebnictví je doba velmi nepředvídatelná a neradostná. My jsme výběrové řízení na zhotovitele realizovali už na podzim loňského roku, už jsme byli těsně před podpisem smlouvy,“ vzpomíná starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Firma ale nakonec podle něj od podpisu smlouvy couvla. „Takže nám nezbylo nic jiného než postupovat přesně zákona a vypsat nové výběrové řízení. Byla to komplikace, protože jsme chtěli začít s bouracími pracemi už v zimě, ale bohužel se to posunulo,“ dodává.

Město na projekt dostalo dotaci Evropské unie. Podmínkou získání více než sedmimilionového příspěvku ale je, že stavba skončí v letošním roce. Termín se kvůli odstoupení vítězné firmy od smlouvy ocitl v ohrožení, začalo se hrát o čas.

Čtěte také

„Každý týden dochází k úpravě cen stavebních materiálů, to je první problém. A druhý problém, který vnímám, je obrovský nedostatek kapacit těch stavebních firem. Práce a investice by obce dokázaly vytvářet, ale tady jde o to, kdo je vůbec bude realizovat. Je problém s cenami materiálů, ale ještě větší bude podle mě s kapacitami,“ komentuje Jaroslav Větrovský.

Městu se nakonec podařilo v opakovaném tendru vybrat stavební firmu, která práce stihne v požadovaném termínu, a město tak o dotaci nepřijde. Turbulentní situace na stavebním trhu je ale problémem pro všechny. „Momentálně to není jednoduché, hlavně ty ceny. Můj názor je, že se s cenami spekuluje. Je dneska dost náročné něco objednávat, dělat nabídky,“ potvrzuje stavbyvedoucí Petr Jarola.

Stavba domu s pečovatelskou službou v Mladé Vožici je i pod drobnohledem místních obyvatel. „Procházím okolo, sleduji, jak postupují práce. Nevidím zatím žádné prodlení,“ chválí starousedlík Svatopluk Tomšů.

Pokud všechno půjde podle plánu, noví nájemníci se do dvanácti nových bytů s pečovatelskou službou nastěhují ještě v závěru letošního roku.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související