Třesoucí se ruce, bolavá kolena. Speciální oblek, který simuluje neduhy stáří, vyzkoušely pečovatelky v Blatné

10. listopad 2023 14:22

Pracovnice domova pro seniory v Blatné na Strakonicku si vyzkoušely, jaké to je během pár minut zestárnout o desítky let. Při speciálním školení dostaly „gerontooblek“, který simuluje artrózu kolene, špatnou pohyblivost i třesoucí se ruce.

Pečovatelka Silvie Kučerová má na rukou speciální rukavice, které simulují třes typický pro Parkinsonovu nemoc. Musí se s nimi zkusit najíst, napít a napsat slovo. „No, to je problém, už jsem se pocintala,“ popisuje.

Oblékání „gerontoobleku“ začíná ortézou na noze, která omezí pohyb. „Navíc má ještě takové bodáčky, které mají navodit bolest kloubu. Dále na dolní končetiny dáme závaží a speciální boty, které vedou k takové neohrabanosti při chůzi. Pak zatěžujeme horní končetiny a omezujeme dva smysly – zrak speciálními brýlemi, které simulují oční vadu, a sluch sluchátky,“ líčí lektorka Renata Kratochvílová Křemenová.

V těžkém obleku s omezenými smysly si pracovnice musí sednout na toaletu, sebrat věci ze země nebo lehnout na postel. „Bylo to náročné, jak chůze po schodech, tak pohyb na záchodě,“ potvrzuje Silvie Kučerová.

Podle ředitelky domova pro seniory v Blatné Hany Baušové je největším přínosem školení vlastní prožitek. „Zestárnete během okamžiku o mnoho let a to je zčistajasna velká rána, naši klienti stárnou dlouhé roky a postupně si na to zvykají. Druhý atribut vidím v tom, že díky vlastnímu prožitku se zaměstnanci mohou víc přiblížit tomu světu stárnutí,“ říká.

Hlavním smyslem školení je účastníkům názorně ukázat, s čím starý člověk bojuje a jak můžou fyzické potíže a omezení působit na psychiku člověka.

Spustit audio

Související