Tradiční masopustní masky, rodina čmeláků i virus. Milevské maškary vyrazili na svou 160. obchůzku

28. únor 2022 06:47

Masopustní ruch, davy lidí a hlavně průvod maškar. V Milevsku na Písecku o víkendu slavili 160. ročník Milevských Maškar. Průvod je výjimečný i tím, že byl v roce 2016 zapsán do knihy rekordů. To se ho zúčastnilo přes 1200 masek.

„Já jdu za Indiánku,“ prozradila Anička chvíli předtím, než se společně se svojí maminkou vydala na průvod městem. A dodala, co všechno si musela sehnat: „Čelenku, pak jsem si musela nachystat pončo a pak ještě jsme se museli namalovat.“

Přípravy zaměstnaly i její maminku Gabrielu Trymlovou. Nad kostýmy jsem strávila asi dvanáct hodin. Na malou šila ještě babička,“ vyprávěla.

V průvodu nechyběly tradiční masopustní masky, jako je třeba Bakus, bůh obžerství. Jiné každoročně reagují na aktuální situaci. Tentokrát to byl například kostým Anny Kovandové a jejích kamarádek. „My jsme se rozhodli převléknout za mašcarus chronicus, což je taková hodně vážná nemoc, která chodí na maškarní průvody, aby napadala lidi, a oni pak mají chuť tam zůstat a koukat na ty maškary,“ vysvětlila s úsměvem.

Průvod nebyl tak početný jako v letech před koronavirem, ani letos ale nechyběli bubeníci a alegorické vozy. Menší počet účastníků organizátoři očekávali. „My jsme samozřejmě dlouho vyčkávali, nevěděli jsme, jestli budeme moci akci uspořádat kvůli epidemiologickým opatřením, nicméně jsme se k tomu před třemi týdny odhodlali. Milevské maškary se obvykle připravují od podzimu, tak nebyl čas úplně všechno vyladit,“ řekl místostarosta Milevska Michal Horek.

Ti, kteří masopust nestihli, můžou přijet alespoň do muzea Milevských maškar. Až do konce března tam bude výstava Masky v čase.

Spustit audio

Související