Tkaní gobelínů nebo knihtisk aneb Zmizelá a zachovalá řemesla

Regiony a řemesla spolu v dávných dobách úzce souvisely a dovednosti lidí v té které oblasti výrazně ovlivňovaly tamní život.

Někde se je povedlo udržet do dneška jako např. tkaní gobelínů ve Valašském Meziříčí, jinde nenávratně zmizely, jako např. sklářství a knihtisk na Šumavě v okolí Vimperka. Ve středních Čechách na Mladoboleslavsku se ale cukr vyrábí stále a stejně tak si své typické pochutiny udrželo jihovýchodní Slovácko a podhůří Bílých Karpat.

Po zmizelých i stále aktuálních řemeslech ve Vimperku, Dobrovici, Valašském Meziříčí i Bystřici pod Lopeníkem pátrala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.