Tisíce řidičů dostaly loni pokutu v Milevsku a okolí. Jsou zde nová místa, kde se měří rychlost

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úsekové radary měří rychlost na silnici do Jizerských hor už rok

Další dvě místa s takzvaným úsekovým měřením rychlosti přibyla loni v Jihočeském kraji. Radary v Milevsku na Písecku doplnila nová zařízení v nedalekých Bernarticích a Hrejkovicích.

S měřením rychlosti začalo město Milevsko v roce 2007 v místní části Velká. „Žádným jiným způsobem se tam nedal zklidnit provoz. Nejprve jsme měli přenosný radar, poté jsme postupně naistalovali úsekové měření v obou směrech,“ připomíná Petra Burdová, vedoucí odboru právních služeb, přestupků a kontroly v Milevsku.

V květnu loňského roku pak přibyly kamery v Bernarticích u Milevska, jen za první měsíc tam pokutu dostalo přes 1300 řidičů. Od července je úsekové měření i v Hrejkovicích.

Podle Vladimíry Štorkové, tajemnice městského úřadu v Milevsku, se osvědčilo. „Tenhle způsob opravdu zabírá, doprava se zklidňuje a je to velice dobře kvitováno ze strany občanů. Samozřejmě se to nelíbí řidičům, ale nejde o nic jiného, než aby ctili zákon. Navíc úsekové měření je podle mého názoru milosrdnější než měření přenosným radarem, který zaznamenává okamžitou rychlost,“ komentuje.

Město vybralo během roku miliony

V Bernarticích a Hrejkovicích během tří měsíců klesl počet přestupků o téměř padesát procent. „Za překročení rychlosti o méně než 20 kilometrů v hodině ukládáme pokutu v minimální výši 600 korun. Domníváme se, že toto má dostatečný výchovný účinek a odráží to i náklady s tím spojené,“ uvádí Petra Burdová.

Počet naměřených přestupků je přesto alarmující. Ve Velké jich loni bylo bezmála sedm tisíc, v Bernarticích dokonce přes devět tisíc a v Hrejkovicích dva a půl tisíce.

Také výše vybraných pokut není zanedbatelná. Město ještě nemá zaúčtovaný celý prosinec, ale za loňský rok už v Bernarticích sečetlo 3,8 milionu, v Hrejkovicích 1,7 milionu a ve Velké přes 3,5 milionu korun.

Peníze se stávají součástí rozpočtu jako všeobecný příjem. „Nejsou nijak účelově vázané, ale velká část je použita na vylepšování komunikací města. Na druhou stranu zpracování takového počtu přestupků je spojené s větším množstvím práce. Přijímali jsme nové síly na administraci, kvůli posílení jsme museli rekonstruovat část prostor městského úřadu, další náklady jsou spojené s poštovným a podobně,“ říká Vladimíra Štorková.

V Jihočeském kraji jsou v současné době podle policejního mluvčího Milana Bajcury čtyři obce s rozšířenou působností, které mohou prostřednictvím správního orgánu řešit přestupky v dopravě, tedy především vysokou rychlost. „My pochopitelně z preventivních důvodů přivítáme vždy jakékoli dopravní značení, které připomene řidičům, aby sledovali rychlost jízdy,“ doplňuje.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související