Tipy na víkend v Jihočeském kraji

22. červenec 2021

Tygří narozeniny, prohlídka elektrárny, hudební a divadelní vystoupení i kroužkování ptáků. Velmi pestrý bude čtvrtý červencový víkend na jihu Čech. Přemýšlíte, kam vyrazit? Nabízíme několik tipů.

Známá vesnice Holašovice na Českobudějovicku letos místo Selských slavností hostí Léto s dechovkou. V pátek 23. července se na návsi od 10 hodin vystřídá pět kapel: Babouci, Dubňanka, Doubravanka, Kumpanovi muzikanti a Jižani.

Křemže pořádá od pátku Křemežský víkend. Pro návštěvníky budou připravené trhy, pouťové atrakce, soutěže v pečení a vaření a hudební program. Na hlavním pódiu vystoupí například Karel Kahovec, Jožka Šmukař nebo Petr Kolář.

V Prachaticích v pátek začíná hudební festival Vivat Vila. Podpořit má historickou Kralovu vilu, ale i oživit město. Vstupenky jsou vyprodané, ale doprovodný program, který se koná v centru Prachatic, je zdarma. Po celou sobotu pak navíc budou volné vstupy do muzeí a galerií ve městě.

V Mladé Vožici na Táborsku se v pátek a sobotu koná festival Vokule, tedy Vožické kulturní léto. V zámecké zahradě budou k vidění především divadelní představení, ale i jedno hudební vystoupení, zahraje písničkář Xavier Baumaxa.

Jaderná elektrárna Temelín zve v sobotu 24. července na Den otevřených dveří. Zájemci se poprvé v historii podívají do chladících věží. Pro neregistrované návštěvníky je připravený doprovodný rodinný program, například prohlídka infocentra, zábava pro děti nebo hry ve virtuální realitě.

V Českém Krumlově můžete v sobotu vyrazit na rodinnou hru Krumlovské tajemství. Jedná se o dobrodružnou venkovní hru, při které si skupiny vyměňují indicie k odhalení tajemství. Podrobnosti se dozvíte na webu neohrano.cz.

Státní hrad Rožmberk hostí v sobotu další letní povídání s hostem. Tentokrát jím bude architekt, herec, spisovatel, spoluzakladatel divadla Sklep a zasvěcený průvodce nejen „šumnými“ městy David Vávra. Rozhovor moderuje Luboš Voráček a ze záznamu ho odvysílá Český rozhlas České Budějovice.

Zoo Dvorec u Borovan zve v neděli 25. července na oslavu světového dne největší kočkovité šelmy – tygra ussurijského. Tygr Dolar slaví dvacáté narozeniny, a je tak nejstarším tygrem v lidské péči. Připravený je doprovodný program pro děti a komentovaná krmení medvěda, primátů, tapíra a hrocha.

Na rybníku Řežabinec u Ražic na Písecku se uskuteční 45. ročník odchytové kroužkovací Akce Acrocephalus. Ornitologové na ni zvou všechny, kdo mají čas a chuť dozvědět se víc o fascinujícím světě ptáků. Sledovat práci odborníků můžou každý den od neděle 25. července až do 3. srpna od 6 do 18 hodin. Nejlepší je ale přijet hned po ránu, to ptáci létají nejvíc.

 V Malenicích na Strakonicku se v neděli uskuteční Malinové slavnosti. Ve farské zahradě bude od 9 do 13 hodin jarmark s malinovými výrobky, hudebním program i dílny pro děti.

Ve Slavonicích se koná od neděle 25. července do středy 28. července mezinárodní workshop, festival tance, zpěvu, herectví, psaní a dalších performing arts. Motto akce nazvané ProART Festival 2021 zní: „Uměním proměňuj, formuj a povznášej sebe i druhé.“ Více informací najdou zájemci na webu proart-festival.cz.

Spustit audio

Související