Tipy na víkend v Jihočeském kraji

17. září 2020

Opera pod širým nebem, předávání cen jihočeským umělcům nebo výšlap na Boubín či charitativní projekty. Tyto a mnoho dalších akcí nabízí poslední kalendářní letní víkend. 

V sobotu na svatbu za Prodanou nevěstou

V sobotu se můžete vypravit na pravou českou veselku v Chřeštovicích na Písecku. Tam totiž na magické místo u kostela svatého Jana Křtitele přijede soubor opery Jihočeského divadla a přiveze sebou operu Prodaná nevěsta. První tóny předehry zazní už ve čtrnáct hodin.

I převážná část programu Dne zpracování dřeva v Hoslovicích na Strakonicku se odehraje v sobotu venku. Návštěvníci uvidí dřevořezbu, pletení košíků, výrobu dřeváků, šindelů a koryt.  Ochutnat můžete i čerstvě upečený chléb přímo ve mlýně, ve kterém se bude otáčet i mlýnské kolo.

Čtěte také

V sobotu zaplní českobudějovické náměstí veteráni, přesněji historické automobily a motocykly. Veteran Car Club České Budějovice totiž pořádá jubilejní 50. ročník Veteran Rallye Křivonoska.

V sobotu také začne vimperský festival Natur Vision, který dostal letos podtitul Týden přírody. Do festivalu se zapojila Správa Národního parku Šumava, která spolupořádá komentované vycházky na Boubín a do okolí Kvildy. Závěr festivalu pak bude patřit známému filmaři Stevu Lichtagovi.

Jihočeská Thálie

V sobotu se také koná už jednou odložené předávání cen Jihočeské Thálie za nejlepší výkony v Jihočeském divadle v loňském roce. Mělo se uskutečnit už na jaře, ale kvůli koronaviru bylo zrušeno. Ceremoniál bude tentokrát navázán na čtyři večery.

První z nich si přichystá činohra. V sobotu při premiéře inscenace Zabiják Anders zazní jméno nejlepšího herce a herečky za rok 2019 i jaká činoherní inscenace sklidila mezi diváky největší ohlas. V rámci večera se bude předávat také cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví.

V kulturním centru Máj v Nových Hradech se uskuteční desátý ročník benefičního koncertu s názvem Kdo má rád… Výtěžek akce poputuje na dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice. Na koncertu, který začne v sobotu v osmnáct hodin, zazpívá například Marcela Březinová, Martin Maxa nebo Yvetta Blanarovičová.

 Neděle dětem

Za zmínku stojí i nedělní koncert pro spolek Dítě v srdci, který se věnuje podpoře rodin s brzkým úmrtím narozených dětí a miminek s diagnostikovanou vadou limitující život. O hudební zážitek se postará soubor Amor aerternus v kostele svaté Rodiny v Českých Budějovicích. Na klavír zahraje Pavla Marková, na violu Pavel Nikl, na housle Ivana Kovalčíková a na violoncello František Kolčava. Koncert začne v sedmnáct hodin.

autoři: Jitka Cibulová Vokatá , Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.