Temelín

9. srpen 2001

Elektrárenská a.s. ČEZ ukončila smlouvy o dodávkách elektřiny pro německou společnost E.ON Energie. ČEZ považuje za ukončení smlouvy dopis německé společnosti z 11. července.

Ta se pro ukončení smlouvy rozhodla kvůli tlaku ze strany německých odpůrců jaderné energie a obchodních partnerů, kteří si nepřejí, aby firma odebírala elektřinu od provozovatele jaderné elektrárny Temelín.

Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer vidí v ohlášeném obnovení provozních zkoušek jihočeské jaderné elektrárny Temelín "mimořádnou provokaci" z české strany. Dodal také, že pokud zůstanou bezpečnostní otázky k Temelínu otevřené, zůstane otevřená i kapitola energetika ze vstupního jednání ČR do EU. Přímé výhrůžky o vetování českého vstupu do EU však odmítl, protože je považuje za kontraproduktivní. Organizace Greenpeace naproti tomu vyzývá německé energetické koncerny, aby ČEZ při blížící se privatizaci koupily a Temelín ihned poté odstavily. O koupi ČEZ se vedle dvou německých koncernů zajímají i energetické koncerny z Francie, Itálie, Velké Británie a USA.

Rakouští odpůrci Temelína plánují na zítřek novou blokádu. Podle rakouské platformy Stop Temelin se půlhodinový protest uskuteční od 16.hodin na hraničním přechodu Gmünd - České Velenice, poté bude až do 21.hodin pokračovat demonstrací. Organizátoři předpokládají, že dostanou k akci povolení.

autor: čro čb
Spustit audio