Táborský vlastivědný cyklus Sobotníci se kvůli koronaviru přesunul na internet

9. květen 2020 13:12

Druhá sobota v měsíci je obvykle časem pro pravidelné vlastivědné vycházky s historiky po památkách v Táboře. Kvůli koronaviru se teď exkurze nekonají, zájemci o ně ale nepřijdou. Na výlet za poznáním se můžou vydat díky videozáznamům, které jsou k vidění na webových stránkách Husitského muzea.

Tématem jedné z vycházek jsou pomníky Starého města. Mezi nimi nemůže chybět pískovcová plastika Jana Žižky z Trocnova od sochaře Josefa Strachovského, která od roku 1884 stojí na Žižkově náměstí.

Dále se lidé zprostředkovaně vypraví do Holečkových sadů, kde stojí pomník spisovatele Josefa Holečka od sochaře Františka Bílka. „Tento pomník byl odhalen v roce 1926 dokonce za přítomnosti samotného spisovatele. Byla to obrovská sláva, vše začalo na radnici a poté se všichni přesunuli do sadů,“ připomíná historička Lenka Vandrovcová.

Nezvyklé je, že pomník dostala ještě žijící osobnost. „Když jsem si hledala informace o životě Josefa Holečka, tak dokonce na Smíchově, kde bydlel, byla po něm pojmenována ulice už roku 1923. V Táboře chodil na gymnázium, což zvěčnil ve svém autobiografickém románu Pero,“ dodává historička.

Připravovat cyklus Sobotníci bez obecenstva je podle ní zvláštní. „Chybí tam hlavně zpětná vazba od lidí, na tom jsou ty klasické procházky i trochu postavené. Do budoucna se ale určitě těmto místům budeme věnovat i za přítomnosti lidí, takže nikdo nebude o nic ochuzen,“ vysvětluje.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související