Táborské centrum Kaňka je unikátní, má vzdělávání a terapie pod jednou střechou
Propojení praxe a teorie se daří táborské neziskové organizaci Kaňka s Jihočeskou univerzitou. Táborská Kaňka poskytuje péči dětem i dospělým s postižením. Studentka fyzioterapie na Zdravotně sociální fakultě Eliška teď svou bakalářskou prací a výzkumem potvrdila to, co v Kaňce běžně funguje.
„My jsme jedinečný model toho, že pod jednou střechou mají děti vzdělávaní a terapie. Rodiče nemusí celé odpoledne obíhat jednotlivá odborná pracoviště, mají tady vlastně všechno v jedné budově,“ vysvětluje ředitelka Kaňky Irena Lintnerová.
Do zařízení také docházejí studenti na praxe a stáže. „Pomáháme jim i s bakalářskými a magisterskými pracemi. Když k nám chodí na praxi nebo je jejich téma zajímavé, rádi pomůžeme, protože si myslíme, že je důležité naši dobrou praxi předávat dál, případně si spoluprací svoji praxi nějak prohloubit,“ dodává Irena Lintnerová.
Čtěte také
Studentská práce podle ní může být inspirací, někdy přinese nadhled nebo potvrzení výsledků práce. To platí o bakalářské práci Elišky Kasperové. „Já jsem chtěla potvrdit, že je moc důležité, aby fyzioterapie a logoterapie spolupracovaly. Prokázala jsem, že když fyzioterapeut s dítětem pracuje a následně jde dítě na logopedii, tak tam jsou výsledky větší,“ popisuje.
Irena Lintnerová dodává, že nelze dávat nějaké terapii menší důležitost. „Vezměte to z praktického hlediska – potřebujete se co nejkvalitněji pohybovat a zároveň také kvalitně komunikovat, tyhle věci spolu velmi souvisí, plus ergoterapie a další terapie, kterým se v centru Kaňka věnujeme. Vždycky se snažíme postavit individuální plán tak, aby byl přínosem,“ zdůrazňuje.
Táborská Kaňka se stará o devadesát dětí a dospělých ve věku od jednoho roku do třiceti let.
Související
-
Ve strakonické Kotvě najdou nový domov lidé s Alzheimerem a zdravotním postižením
Za šest měsíců zrekonstruoval nový majitel dvoupatrovou budovu bývalého kožního a infekčního oddělení v areálu strakonické nemocnice. Dostala okrovou fasádu i nové poslání.
-
Rodiče dětí s postižením se za ni rvali. Arpida vznikla bez pomoci státu, dnes je pojmem
Před třiceti lety tu byl vojenský cvičák, díry a ostnaté dráty. Dnes tu stojí dům inspirovaný klášterní architekturou, ve kterém denně nachází pomoc 160 lidí s postižením.
-
Pro syna Václava i další osoby s postižením založili manželé stacionář Žlutý petrklíč
Týdenní stacionář Žlutý petrklíč, který má odlehčit rodinám pečujícím o osoby s mentálním a kombinovaným postižením, vznikl v blízkosti poutního místa Lomec u Vodňan.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stavební spoření se může státu hodit, bez podpory se ale nejspíš zhroutí, varuje bankéř Juchelka
-
Češka žijící v Izraeli o protestech: Vláda se reformy nevzdá. Cítí, že kdyby došlo k volbám, neuspěje
-
Emise ze spalovacích motorů budou u nových aut od roku 2035 zpoplatněny, schválili ministři z EU
-
Není nutno umřít v šedesáti. Po druhé světové lidé zjistili, jak škodí obezita a kouření. A začali žít jinak