Swing a blues jsou moje srdeční záležitost, říká zpěvačka Hana Křížková

30. prosinec 2017
Silvestr 2014 s Českým rozhlasem Hradec Králové - Hana Křížková

„Jsem jihočeská patriotka,“ zdůrazňuje zpěvačka a herečka Hana Křížková, rodačka ze Strakonic, která nyní žije v Praze. „Miluju Šumavu, ráda se vracím do rodného města, líbí se mi jihočeské lesy.“

K umění byla Hana Křížková vedena odmalička. Její otec dirigoval divadelní orchestr v Písku, maminka hrála ochotnické divadlo. „Tatínek sice brzy zemřel, bylo mi deset let, ale maminka mě také vždycky podporovala v mých hudebních zájmech,“ vypráví. „Říkala mi, chceš být herečkou a zpěvačkou, tak se tomu věnuj,“ dodává s tím, že i její sourozenci mají velký talent, byť na profesionální uměleckou dráhu se vydala jen ona.

Těsně před maturitou, v roce 1976, začala Hana Křížková zpívat ve strakonické jazzrockové formaci Rotor. „Líbilo se nám, že se jméno kapely čte z obou stran stejně,“ směje se nad názvem amatérské hudební skupiny.

První profesionální angažmá získala v roce 1982 v Karlových Varech, v kapele Metronom. Následoval příbramský Big Band, hostování v pořadech Petra Kotvalda, Karla Černocha. Vedle toho zpívala jazz, šansony; v 90. letech začala účinkovat v muzikálech, objevila se ve filmech.

V osobním životě měla Hana Křížková smůlu a zůstala sama. Nemá vlastní děti, o to více se ale věnuje dobročinným aktivitám. Je patronkou občanského sdružení Sluneční paprsek, které se stará o onkologicky nemocné děti, podporuje sdružení rodičů dětí s diabetem Diacel v Milevsku, navštěvuje domovy pro seniory, účastní se besed s handicapovanými lidmi. „Když se na sebe ráno podívám do zrcadla, tak se za sebe nechci stydět,“ uzavírá.

Vyprávění Hany Křížkové si poslechněte v pořadu Jihočeši.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • Hana Křížková