Světlo přátelství z Betléma dorazilo na jih Čech

Slavnost předávání Betlémského světla v Českých Budějovicích

Betlémské světlo si už po třiadvacáté odnesli obyvatelé Jihočeského kraje do svých domovů. Slavnostní předání „Světla přátelství“ občanům je uskutečnilo ve středu 21. prosince v 16.30 v klášterním kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích za přítomnosti českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura.

Na slavnosti předávání Betlémského světla vystoupil Pěvecký sbor jihočeských učitelek při Biskupském gymnáziu pod vedením sbormistra Theodora Pártla. Přímý přenos z události zněl i na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice na jihočeské frekvenci 106,4 MHz a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko. Slavností provedl diváky i posluchače redaktor Filip Černý.

Do jižních Čech Betlémské světlo doputovalo v úterý 20. prosince ve večerních hodinách ze slavnostního předání v ORF v Linci. Plamen přivezli zástupci Českého rozhlasu České Budějovice spolu s desetiletým Rudolfem Durajem ze Slivonic, který zachránil kamarádku před utonutím, když se pod ní propadl led v zamrzlé požární nádrži. Student byl za svůj příkladný čin vybrán ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje a Radou dětí a mládeže.

Ve čtvrtek a v pátek si potom každý může Světlo z Betléma, které si lidé po celém světě předávají jako důkaz dobré vůle, odnést z kostela Obětování P. Marie na Piaristickém náměstí nebo z českobudějovické rozhlasové recepce v ulici U Tří lvů 1.

Historie
Myšlenka Betlémského světla vznikla v roce 1986 ve studiu hornorakouského ORF v Linci.
Plamínek, zažehnutý v místě narození Ježíše Krista v Betlémě, nazvaný Světlo přátelství, putuje z Izraele letecky ve speciálním bezpečnostním obalu do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa a institucím jako jsou Evropský parlament či sídlo OSN v New Yorku. Každoročně Světlo přátelství slavnostně přebírá Český rozhlas České Budějovice a přiváží jej do České republiky.
Je ohromující, jak člověk 21. století, který je schopen domluvit se v téže minutě s opačnou stranou zeměkoule, opatruje symbolický plamínek, hřeje jej v dlani a strachuje se, aby cestou nezhasl a nepřetrhl tak řetěz vzájemného lidského pochopení.