Světla ramp nabídnou také vzpomínku na kapelníka Kučerovců a člena skupiny Taxmeni Jana Hromase

31. leden 2021

Obětí zlé choroby současnosti – koronaviru se stal letos v lednu v 71 letech zpěvák, kytarista a kapelník slavných Kučerovců, ale také člen známé countryové kapely Taxmeni Jan Hromas. 

Vzpomínce na něj (ale i na další letošní oběti Covid-19 z oblasti pop music – úspěšného zpěváka Jimmieho Rodgerse a legendárního producenta  spolupracujícího s Beatles Phila Spectora) jsou věnována tentokrát Světla ramp, při nichž si lze poslechnout, jak zněli Kučerovci v 21. století zásluhou Jana Hromase, který vedl tuto skupinu 33 let.

Samozřejmě, tato skupina vedená trumpetistou Václavem Kučerou a jeho manželkou – zpěvačkou Martou Kučerovou zažívala zlaté časy hlavně v padesátých létech, kdy přibližovala ve svých písničkách  jako Cucurucucu, Rege, Rege, Tú Solo Tú a dalších, v těch nevlídných časech kouzlo exotických dálek  -  z Tichomoří a Jižní Ameriky a hodně znamenala ve své době pro příznivce české populární hudby.

A své věrné fanoušky měla i v dalších dekádách, ale rovněž v okolních zemích – v Polsku a na Slovensku. Po smrti Václava Kučery se v Kristových letech stal kapelníkem Kučerovců a o jejich odkaz pečoval  právě Jan Hromas, který si nimi  přijel na podzim roku 2009 i do Českého rozhlasu České Budějovice, na což později zavzpomínal: „Byl jsem opravdu  dojat ohromným zájmem lidí – bylo znát, že jméno Kučerovci má  stále zvuk“.

Ovšem vzpomínku na tohoto muzikanta je nutno rozdělit na Kučerovce, a na působení  v country kapelách. V létě roku 1968 se Jan Hromas cestou z čundru ve vlaku potkal  s Jaroslavem Čvančarou, kterému se jeho hra na kytaru líbila a řekl mu, „takového člověka, jako jsi ty, potřebuju v kapele“, a tak se stal Jan členem Čvančarovy kapely The Plainsmen. V dubnu 1969 vykonával vojenskou základní službu v Domažlicích, kde založil vojenskou country kapelu The Buffalos, se kterou vystoupil na Portě 1970 v Ústí nad Labem.

Po návratu z vojny  vstoupil do kapely Taxmeni,  kde pobyl až do listopadu 1972.  Pro Taxmeny napsal pěkné texty, a ve studiích nazpíval několik písní. Od podzimu 1974, spolu se svou druhou ženou Vlastou opět pravidelně vystupoval s Taxmeny, již jako   host. V první polovině osmdesátých let Jan Hromas  pomohl založit Československý  Ponyexpress. Naposledy vystoupil s Taxmeny v Lošanech  na  konci srpna loňského roku, když zazpíval  skladbu od Johnnyho Cashe Hledaný muž, kterou sám otextoval. Jana Hromase si jako zpěváka  připomíná  ve Světlech ramp skladba autora Paula Anky a textaře Jana Vyčítala  Nejdelší den z alba Battledress, které vyšlo v roce 1995 k 50.výročí ukončení válečných operací v Evropě a na němž se podíleli jako interpreti známé osobnosti české countryové a folkové hudby včetně Jihočechů Pavla Žalmana Lohonky a Pavlíny Jíšové.

A je dobré ještě vzpomenout, že Jan Hromas se objevil ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice ještě před deseti roky, když doprovázel na kytaru písničkářku Zdenku Lorencovou.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...