Své jihočešství vidím v tom, že se tady cítím dobře, říká diplomat Petr Kolář

13. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Kolář na hrázi Rožmberka společně s vnukem Jáchymem

Diplomat, bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a v Rusku Petr Kolář, našel svůj druhý domov v jihočeských Dunajovicích.

Petr Kolář

„Kromě toho, že jsem se v jižních Čechách narodil, své jihočešství vidím v tom, že se tady cítím dobře, že jsem lokální patriot a že mohu přátele, které jsem posbíral v zemích, kde jsem pracoval a žil, sem vzít a povozit je s velkou hrdosti po tomto kraji. Ukázat jim zároveň Krumlov, Budějce, Landštejn, kde Schiller psal Loupežníky, Cuknštejn, který má můj kamarád Tomáš Pek, Tereziino údolí nebo moc krásné město Tábor. Jižní Čechy jsou takové líbezné a vůbec se nedivím, že si ti Rožmberkové a Schwarzenbergové připadali tak trochu extra v rámci mocnářství, že měl tento kus země jako  své vlastní království."

To je jihočeské vyznání Petra Kolář,  rodáka z Českých Budějovic, který má za sebou nepochybně výraznou a úctyhodnou diplomatickou  minulost. Od roku 1993 pracoval zhruba po dvě dekády ve službách ministerstva zahraničních věcí jako velvyslanec v několika zemích v různých koutech světa. 

Tři roky zastupoval Petr Kolář Českou republiku ve Švédsku,  o rok víc pak v Irsku.  Pět let zastával post velvyslance ve Spojených státech amerických a dva roky nato byl českým ambasadorem v Rusku. Mezitím byl  také náměstkem ministra zahraničí. 

Vůbec se nedivím, že si ti Rožmberkové a Schwarzenbergové připadali tak trochu extra v rámci mocnářství, že měl tento kus země jako své vlastní království.
Diplomat Petr Kolář

Osmapadesátiletý Petr Kolář, který vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor folkloristika a etnografie, a nějakou dobu před listopadem z politických důvodů pracoval v dělnických profesích, před časem nalezl svůj druhý domov v jihočeské vesničce Dunajovice nedaleko Třeboně i Českých Budějovic, kde se stal občanem a byl zvolen i do obecního zastupitelstva.

Svůj pozoruhodný a velmi zajímavý životní příběh se silným jihočeským pozadím vyprávěl bývalý diplomat Petr Kolář v dalším díle z cyklu Jihočeši.

Celý pořad si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Petr Kolář (vlevo) s generálem Petrem Pavlem
autor: Jiří Kasal | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio