Šumava a kácení stromů

Rozhodnutí ministra Kužvarta, kácet stromy na Šumavě, považuje Cibrian za rozumné.

Vyslanec Evropské unie v České republice Ramiro Cibrian považuje za rozumnou strategii Ministerstva životního prostředí při likvidaci kůrovcové kalamity na Šumavě. Cibrian si v pondělí prohlédl Šumavu v doprovodu ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, který čelí kritice poté, co povolil kácet kůrovcem napadené stromy i v nejcennějších částech národního parku.

Podle Cibriana není hlavní otázkou, zda kácet či nekácet, ale jak zachránit zdravé stromy. Park není tak velký, aby se v něm mohla nechat, stejně jako v Yellowstonském národním parku, třetina lesů uschnout. Evropská unie by přitom podle vyslance mohla penězi z předvstupních fondů pomáhat šumavským obcím. Na druhou stranu, ale nemůže a nechce říkat, jak proti kůrovci zasahovat.

Vedoucí vědecké rady Národního parku Šumava František Urban odmítá kritiku ekologické organizace Hnutí Duha. Soudí, že díky kácení napadených stromů není kůrovcem ohrožena přibližně desetina šumavských lesů. Kdyby správa nechala napadené stromy bez zásahu, hrozil by kůrovec 75 procentům lesa. Řekl, že podobně jako Češi, začala proti kůrovci zasahovat i správa parku na bavorské straně hranic.

Podle Urbana se kvůli kůrovci ročně porazí méně, než stačí narůst. "Takže správa park nedrancuje, jak se někde tvrdí, ale dřeva v něm stále přibývá," konstatoval.