Studenti si mohou vyzkoušet asistence u simulovaného porodu nebo zásah záchranné služby v terénu

26. září 2020 12:00

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity otevřela nové simulační centrum. V prostorách bude připravovat studenty na reálné situace. Jde o první komplexní simulační centrum pro nelékařské zdravotnické obory v České republice.

Simulační centrum se skládá ze dvou standardních pokojů, pracovny sester, jednotky intenzivní péče, porodního sálu, neonatologie a místnosti pro výuku zdravotních záchranářů, v níž je mimo jiné nástavba se skutečným interiérem sanitky.

Čtěte také

„Simulační výuka už ve světě běží několik let. Inspirovali jsme se třeba od kolegů ze Španělska, Finska nebo USA. Sbírali jsme střípky, jak tam vyučují a potom jsme to dali dohromady zde u nás," řekl vedoucí simulačního centra František Dolák.

Studenti zdravotně sociální fakulty si tak mohou například vyzkoušet ve vybaveném nemocničním pokoji práci sestry s tím, že pacienta představují figuríny. Další možností je pak například asistence u simulovaného porodu nebo zásah záchranné služby v terénu.

Studenti vždy pracují s funkčními přístroji

Smyslem celého projektu je podle Doláka přiblížit situaci co nejvíce reálným případům.

„Kvalitní výuka je naší hlavní prioritou a toto prostředí nám poskytuje zázemí pro uplatnění široké škály moderních výukových metod. Jedná se o nejefektivnější a nejbezpečnější způsob výuky, protože se zde studenti učí jednotlivé dovednosti bez rizika poškození pacienta a mají možnost si co nejreálněji vyzkoušet své budoucí povolání. Simulační výuku můžeme využít i v dalších oborech, ale pro obory Všeobecná sestra, Zdravotnický záchranář, Porodní asistentka a Pediatrické ošetřovatelství je tento typ výuky nepostradatelný," uvedla proděkanka zdravotně sociální fakulty pro vědu a výzkum Valérie Tóthová.

Výstavba simulačního centra začala v roce 2015. Náklady na jeho vybudování a nakoupení vybavení činily 58 milionů korun.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: ČTK
Spustit audio