Strakonické centrum péče o zrak za rok navštívilo deset tisíc lidí, na vyšetření se čeká i několik měsíců
Ošetřit záněty oka, operovat šedý zákal nebo se postarat o dětské pacienty. To všechno je úkolem centra péče o zrak strakonické nemocnice. Loni tam zdravotníci ošetřili kolem deseti tisíc lidí, počty pacientů se rok od roku zvyšují. A s tím i čekací doby, v některých případech můžou být několik měsíců.
Lékaři centra péče o zrak denně pracují například s optickým koherenčním tomografem. „Stačí pár minut na to, abychom pořídili poměrně detailní snímky sítnice, což před deseti, dvaceti lety nebylo vůbec možné. Tento stroj nám hodně pomáhá, vidíme, jak sítnice vypadá a můžeme vyšetřit mnoho věcí,“ popisuje primář Pavel Kristen.
Centrum navštěvují pacienti s různými potížemi. „Staráme se o glaukomové pacienty, diabetiky, pacienty s chorobami sítnice, onemocněním předního segmentu. Staráme se také de facto o všechny pacienty, kteří sem přijdou a mají nějaké akutní potíže, nebo jsou sem posláni ambulantním oftalmologem na nějaké další vyšetření, potažmo léčbu,“ vyjmenovává primář.
Čtěte také
Lékaři musí každý rok ošetřovat větší počty pacientů, do centra přijíždí lidé z různých míst. „Objevují se tu pacienti z Prahy, jiných krajů, jinak hodně často máme pacienty z Písku, občas Prachatic, Budějovic,“ potvrzuje Pavel Kristen.
I když v některých regionech mají lidé problém sehnat očního lékaře, nebo musí na vyšetření dlouho čekat, Pavel Kristen věří, že v tomto oboru nastoupí nová generace. „Oftalmologie na tom podle mě do budoucna není tak špatně, protože o obor je velký zájem. Hlásí se plno mladých lékařů, oftalmologie zažívá boom, na rozdíl od některých jiných oborů, kde je větší problém sehnat nové absolventy,“ říká.
Podobná oční oddělení má v kraji ještě českobudějovická a jindřichohradecká nemocnice.
Související
-
Nejen šedý zákal, ale i další onemocnění zraku postihují především lidi ve věku nad 60 let
Oční lékař František Maršák se specializuje na operace šedého zákalu a mimo jiné i na věkem podmíněné makulární degenerace a diabetické retinopatie.
-
Nejdéle ze všech zákroků se čeká na ortopedické operace. Bolavá kyčel může lidi trápit i několik let
Na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu Jihočeši v některých případech čekají i několik let. V Českých Budějovicích je čekací doba tři roky, v Táboře zhruba jeden rok.
-
Na Světový den ledvin nabídly nemocnice preventivní vyšetření bez objednání
Dlouhou frontu si museli vystát lidé, kteří přišli do nefrologické ambulance nemocnice ve Strakonicích. Lékaři tam na Světový den ledvin prováděli preventivní vyšetření.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Začíná zlatá doba Spojených států. Na hranici s Mexikem pošlu armádu,‘ uvedl Trump
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Politolog Kopeček: Volby v Čechách by teď vyhrálo ANO. Na kauzy Babiše se už zapomnělo
-
Zajatý voják z KLDR potvrdil těžké ztráty. ‚Nevěděl jsem, že jedu do Ruska ani proti komu bojuji,‘ řekl