Strakonice řeší kam nechat rozlít Otavu v případě záplav
Místa kolem řeky Otavy, kam se v případě povodní beze větších škod může rozlít voda, vytipuje pro Strakonice studie. Krajský úřad poskytl městu na její vypracování 150.000 korun, řekl novinářům starosta Pavel Vondrys. Protipovodňová opatření mají prý načas nasměrovat záplavovou vodu do poldrů a snížit tak hladinu řeky. Povodeň pak nenapáchá takové škody, uvedl starosta.
Studie zpracuje asi patnáctikilometrové území kolem řeky mezi Strakonicemi, Horním Poříčím a Střelskými Hošticemi. Po vypracování hydrogeologicko-odtokové studie zahájí odborníci výstavbu dílčích opatření, která potrvají několik let. Podle Vondryse začaly bezprostředně po ničivých povodních v roce 2002 zatopené obce na Strakonicku řešit ochranné hráze, aby nebyly v případě dalších povodní zaplaveny. "Když to však udělají všichni, stane se to, že se zase jen zvedne hladina, řeka se urychlí a odnesou to níže položená místa," zdůvodnil potřebu uceleného projektu Vondrys.
Ničivé povodně dorazily do Strakonic po Otavě i Volyňce v noci na 13. srpna 2002. Radnice musela evakuovat přes 4500 lidí. Voda se nakonec dostala i na Palackého náměstí v centru města a z areálu firmy ČZ Strakonice vymyla oleje, které posléze znečistily přilehlou čtvrť Barvínkov.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Se zbrojaři spolupracujeme, říkají české banky. Spořitelna hlásí raketový nárůst financování
-
Slovenské ministerstvo kultury nemá žádný ďábelský plán, chce jen ničit, myslí si exředitelka galerie
-
Ferrari bylo horší, než očekávaly nejpesimističtější scénáře. McLaren nemá konkurenci, hodnotí Richtr
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza