Štefan Margita: Každý zpěvák musí vědět, kdy odejít. Hlas mi zní ještě mladistvě, ale chci končit
Operní pěvec vydal album lidových písní a plánuje s ním koncertní turné. „Může za to Karel Gott.“ I nadále koncertuje po celém světě, ať je to Amerika nebo Evropa.
Štefan Margita trochu změnil žánr a nazpíval CD s názvem Rež, rež, rež, které obsahuje deset lidových písní. „Kdyby mi někdo před pár lety řekl, ať natočím lidovky, řekl bych nikdy. Ale roli asi sehrál osud. Na poctě Karla Gotta jsem zpíval Išel Macek do Malacek (Hej, Macejko) a hned druhý den se ozval Supraphon a navrhli mi, abychom místo vánočního alba vydali lidovky. Takže za to může Karel Gott.“
Už má za sebou první koncert v Praze. „Když jsme dělali pražský koncert, tak jsem vlastně poprvé stál před cimbálem. Dřív jsem lidovky neměl vůbec rád. Reakce publika byly úžasné. Zpívám samozřejmě i písně, které na cédéčku nejsou. A lidi zpívají se mnou. Trochu se bojím na Moravu, protože tam to umí nejlíp. Ale zároveň se tam moc těším.“
Jako operní zpěvák umí přidat na hlase. „S lidovými písněmi to byla jiná práce. Musíte zpívat jiným způsobem. Když jsme natáčeli ve studiu Dana Hádla, tak jsem musel hodně ubírat na síle hlasu, protože mikrofon zachytí vše a nebylo by to hezký. Mimochodem nejvíc musíte ubírat u šansonů.“
Po sedmdesátce chci skončit s jevištěm
Za dva roky oslaví jubileum a tvrdí, že chce výrazně přibrzdit. „S Michalem Kindlem jsme odjeli 67 koncertů. Plánujeme i další spolupráci, ale teď je na řadě turné s lidovkami. Národní divadlo uvedlo na podzim světovou premiéru opery Don Buoso, a když dva měsíce zkoušíte, už mě to unavuje. Každý zpěvák musí vědět, kdy ho to už unavuje. Takže s jevištěm bych chtěl skončit. Bude mi sedmdesát a chci odejít ještě tak nějak v plné síle, aby to nebylo poznat na hlase. Ještě ale chci udělat spoustu věcí.“
Přiznává, že mezi vrstevníky najde takové, kterým už to tak nezpívá, ale přesto vystupují. „Je hezké odejít v tom nejlepším. Zatím slýchám, že můj hlas stále zní mladistvě. A to je ta nejkrásnější vizitka, kterou můžete dostat. Nechtěl bych, aby se začalo říkat, že už mi ten hlas nezní. Tuhle sebereflexi jsme měli domluvenou s Hankou. Až to jednomu z nás přestane zpívat, tak se sestřelíme.“
Na svou ženu, Hanu Zagorovou, láskyplně v pořadu zavzpomínal. Jaký text pro něj napsala? Byl pro ni text důležitější než hudba? Co chystá Národní divadlo k sedmdesátinám Štefana Margity v roce 2026? Do jakého žánru by se nikdy nepustil? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.