Srážka Země s asteroidem je málo pravděpodobná, ale mohla by mít závažné následky, říká astronomka
Srážka Země s asteroidem je reálnou hrozbou, proto existují pracovní skupiny astronomů, síť pozorovatelů a odborníků, kteří počítají dráhy vesmírných těles. „Srážka naší planety s asteroidem je na rozdíl třeba od povodní zařazena do událostí s velmi malou pravděpodobností, ale zase může mít velice závažné následky,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Následky srážky by podle ní souvisely s velikostí vesmírného tělesa, jeho složením a místem dopadu. To jsou astronomové schopni vypočítat. „Dneska už umíme pozorovat i jenom několikametrová tělesa, ze kterých dopadnou v podstatě pouze meteority. Ty nikomu, pokud mu opravdu nespadnou přímo na hlavu, neublíží,“ dodává Jana Tichá.
Její kolega Miloš Tichý například loni z observatoře na Kleti pozoroval asi dvoumetrový asteroid s označením 2022 EB5. „Ten explodoval ještě ve vzduchu nad Severním ledovým oceánem, severně od Islandu. Bylo tam zataženo, takže neexistují vizuální záznamy, ale máme záznamy infrazvukové,“ upřesňuje Jana Tichá.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.