Společný koncert Raula Midóna a Jihočeské filharmonie slibuje mimořádný zážitek

6. květen 2022

Jihočeská filharmonie připravila pro hudbymilovné Jihočechy další lahůdku. Ve čtvrtek 12. května vystoupí v divadelním sále Metropolu v Českých Budějovicích od sedmi večer výrazný a respektovaný americký zpěvák, skladatel a kytarista Raul Midón. 

Noviny The New York Times o něm napsaly, že představuje jednočlennou skupinu, která promění kytaru v orchestr a jeho hlas v sbor“. Midón, jehož otec byl argentinský tanečník spolupracoval s takovými velikány, jako jsou Herbie Hancock a Stevie Wonder.

Rodák z Nového Mexika, slepý od narození, vydal doposud jedenáct sólových alb. Midónova hledačská muzikálnost z něj dělá, jak uvedl jeden novinář, „svobodného muže mimo kategorie“.

V hudbě Raula Midóna, dvakrát nominovaného na cenu Grammy, lze vedle inspirací latinsko-americkou hudbou a jazzem  zachytit i vlivy soulového zpěváka Donnyho Hathawaye, ale také černošského folkového písničkáře Ritchieho  Havense. Ale také Stinga nebo Paula Simona. Od chvíle, kdy mu někteří jako dítěti řekli, že jeho slepota znamená, že „nemůžeš to, nemůžeš tamto“, žije Raul Midón životem boření stereotypů, a tak do svého portfolia talentů přidal třeba i práci producenta a inženýra, se speciálním počítačovým softwarem pro nevidomé.  

Raul Midón, který ve svých začátcích se jako doprovodný vokalista podílel na nahrávkách hvězd jako José Feliciano nebo Julio Iglesias, vystoupí na pódiu českobudějovického Metropolu s Jihočeskou filharmonií s dirigentem Janem Talichem, ale také kvartetem kontrabasisty Roberta Balcara i s hostem trumpetistou Miroslavem Hloucalem.

Pozvánku na velmi atraktivní koncertu doprovodíme dvěma nahrávkami Raula Midóna.  Kromě toho se můžete těšit na připomínky dvou výročí narození: altsaxofonisty Marshala Royala, jedné z opor bandu Counta Basieho, a také swingujícího pianistu Geralda Wigginse.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio