Spisovatelka Lenka Procházková vzpomíná na svou cestu na Kubu

7. duben 2013

Knižní tipy z nabídky Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích; Host: spisovatelka Lenka Procházková o své cestě na Kubu; Recenze Olgy Walló na knihu Judith Schalansky Žirafí krk; Soutěž

KNIŽNÍ TIPY

Hana Lasicová: O dcerách a milenkách
Kdo je Maša, mladá dívka z bývalého Sovětského svazu, do které se zamiloval Irmin stárnoucí otec? Irma se tomu rozhodne přijít na kloub. Příběh hlavně pro ženy vydává Motto.

Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli
Drama života, kněžství a mučednické smrti číhošťského faráře P. Josefa Toufara. Cesta básníka, publicisty a literárního redaktora Miloše Doležala po Toufarových stopách nabízí nejen jeden dramatický lidský příběh, ale i plastický obraz Vysočiny první poloviny 20.století. Vydává Nová tiskárna Pelhřimov s bohatou obrazovou přílohou.

Adam Hnojil: Nekonečné perspektivy
Krajina a veduty 19. století ze sbírky Patrika Šimona. Nakladatelství Eminent vydává obrazy krajin, hradů, zámků a měst významných českých krajinářů. Výstava těchto obrazů bude v květnu i v Alšově jihočeské galerii ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích.

Eduard Oberpfalcer: Turistický průvodce historií i přírodou Pošumaví 1, 2
Praktický kapesní formát a spousta informací o historii, památkách, zajímavostech. Kniha popisuje 27 tras pěšky i na kole.

Logo

Matthew Lipman: Kio a Ali
Filosofie pro děti. Kniha, s jejímž čtením by měli dětem pomoci rodiče, seznamuje malé čtenáře s okolním světem a záhadami, na které mohou narazit. Vydala Teologická fakulta JčU v Českých Budějovicích.


NÁŠ HOST

Spisovatelka Lenka Procházková vypravuje o své cestě na Kubu a kubánských dojmech, ale i o psaní komiksů a českobudějovické inspiraci pro jeden svůj filmový scénář, který zatím čeká na natočení.


RECENZE Olgy Walló aneb Úplně rozumné šílenství

Judith Schalansky: Žirafí krk

Od té doby, co nejezdíme na prázdniny do NDR, toho o svých sousedech, se kterými jsme hospodářsky tak těsně provázáni, mnoho nevíme. Nedejme si ujít příležitost, kterou nám nabízí nový román nové hvězdy na německém literárním nebi. Judith Schalansky se narodila v roce 1980 v Graifswaldu, vystudovala historii umění a design v Berlíně, Žirafí krk, její třetí próza, získala titul Nejkrásnější německé knihy roku 2012.

Nakladatelství Suhrkamp, které knihu původně vydalo, ji označuje jako „Bildungsroman“. Na prvý pohled není zřejmé proč. Bildungsroman je přece z definice román o výchově, důraz je tu kladen na morální a psychologickou změnu na cestě hrdiny k dospělosti?

Žirafí krk je však v ich-formě psaný, formálně výtečně zvládnutý a stylově vybroušený monolog stárnoucí učitelky biologie a tělocviku na střední škole kdesi v Pomořansku. Východní zóna se vylidňuje, studentů ubývá, škole hrozí zavření a jí předčasný důchod. Profesorka Lohkampová je inteligentní a svým způsobem statečná. Svou pedagogickou zdatnost a důslednost používá jako zbraň a štít – proti svým žákům, proti celému světu. Ve svých úvahách čerpá látku ze svého předmětu, biologie je přece věda, žádná dojmologie. Darwinismus, přírodní výběr, pravidla dědičnosti, rozmnožování jako základní strategie přežití, to všechno jsou prokázaná fakta. Lze je učit a lze se do nich utéct. Pohled, kterým vidí své žáky, je střízlivý a nemilosrdný. Ale pozor: pod tenkou slupkou věcnosti číhá zoufalství. Cosi v jejím životě se velmi nepovedlo. Lidské vztahy…

Logo

Inge Lohkampová je úspěšný produkt výchovy, které se jí dostalo. Právo silnějšího „vědecky dokladované“ v nacistické ideologii vystřídalo neméně vědecké a neméně bizarní socialistické inženýrství a Inge Lohkampová se jim dala ukázněně spoutat. Vybudovala si ze své nesvobody hráz. A vůbec není dobrá učitelka!

Žirafí krk je poutavé čtení a brilantní příspěvek k diskusi o německých dějinách. V pádném a výstižném překladu Magdaleny Štulcové vydala Paseka 2013.


SOUTĚŽ

Spravná odpověď na minulou otázku: Jaromír Štětina
Výherci: M. Dlouhý, V. Pešek, A. Podlahová, P. Kopecký, K. Kubešová, K. Prášková
Nová hádanka: Určitě znáte Jirotkova Saturnina a jsem si skoro jistá, že máte tuhle knihu rádi. Určitě se do ní s chutí podíváte, abyste odpověděli na naši dnešní hádanku. Jedna z postav této knihy s literárními ambicemi tu vypravuje vlastní srdceryvný příběh nazvaný Květinka Marta. Kdo je tím utajeným potenciálním romanopiscem? Zdeňka Jirotku a jeho nejslavnější knihu si připomínáme, protože právě v těchto dnech uplyne 10 let od jeho smrti.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio