Spirův kanál u Loučovic je plný odpadu. Teď ho obec začala čistit a chce k němu přilákat turisty

15. červenec 2020 08:34

Je celý kamenný, hluboký tři metry, ale není vidět. Spirův kanál u Loučovic na Lipensku se stal v minulém století stokou pro kontaminovaný odpad. Teď se obec s finanční podporou Státního fondu životního prostředí pustila do revitalizace této technické památky.

„Začala sanace ekologické zátěže, která byla navezena do kanálu poté, co přestal plnit svou funkci, tedy po dokončení Lipenské přehrady. V 70. a 80. letech kanál neměl využití, a tak ho Jihočeské papírny zavážely odpadem, až v podstatě zmizel ze zemského povrchu,“ popisuje starosta Loučovic Jiří Kubík.

Dělníci teď Spirův kanál postupně odkrývají a čistí, aby bylo vůbec vidět původní kamenné koryto. „Jedná se o kanál 1,6 kilometru dlouhý, původně byl tři metry hluboký a pět metrů široký, takže šlo o mohutné vodní dílo,“ dodává starosta.

Průmyslník Ignác Spiro nechal kanál vybudovat na přelomu 19. a 20. století. Vede od loučovického jezu až k elektrárně ve Vyšším Brodě, byl vlastně jejím náhonem.

Čtěte také

Loučovická radnice teď jedná s Povodím Vltavy o tom, že by se do kanálu po obnově mohla vrátit voda. „Cílem by mělo být, že vltavská cyklostezka povede kolem kamenného kanálu, ve kterém poteče voda. Myslím, že to bude nejen pěkné na pohled, ale i zajímavé pro milovníky technických památek,“ vysvětluje Jiří Kubík.

Loučovice by rády i prostřednictvím obnoveného Spirova kanálu přilákaly do regionu víc turistů. Po zániku papíren přišly o práci stovky lidí, a tak právě turismus může být pro zdejší oblast významným oživením.

„Já osobně vidím spojení Lipna s Loučovicemi jako naději pro tuto jinak moc hezkou obec v kaňonu Vltavy uprostřed lesů, které zatím ještě nesežral kůrovec,“ uvádí předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Revitalizace Spirova kanálu přijde na 39 milionů korun. Už za rok v září by si ho mohli prohlédnout první turisté, a pokud vše dobře půjde, za pár let se kolem něj na kole projedou i cyklisté.

Spustit audio

Související