Špetka prevence je lepší než kilo léčby, říká farmaceutka, která lékárnu změnila na Přírodní apatyku
Ivana Haldová tvrdí, že lidé se často snaží přenést zodpovědnost za své zdraví na lékaře. Ze zkušeností ale dobře ví, že pokud člověk podpoří samouzdravovací schopnost svého těla bylinkami a přírodními prostředky, má šanci být opravdu zdravý.
„Jsem přesvědčena o tom, že špetka prevence je lepší než kilo léčby,“ říká farmaceutka, která před rokem zavřela svou lékárnu a změnila ji na Přírodní apatyku.
Ivanu Haldovou vždy bavilo pomáhat druhým. Vystudovala farmacii a v roce 1991 nastoupila do lékárny v Horní Plané. Když viděla, jak k ní pacienti přicházejí s recepty na léky se stále silnějším složením a jejich zdravotní stav se často nelepší, začala se zajímat o alternativní cesty.
Záda bolí člověka i koně stejně, říká terapeutka Petra Zelmer
Každého z nás určitě občas něco bolí a hledáme pomoc. Jak tvrdí českobudějovická terapeutka Petra Zelmer, pohybové problémy mají nejen lidé, ale i koně nebo psi.
I díky studiu u známého bylinkáře a léčitele Jiřího Janči se postupně začala věnovat fytoterapii neboli využití léčivých rostlin. Dnes pracuje nejen s recepturami svého učitele, ale vytváří si i vlastní.
S pomocí jedné klientky se také dostala do televizního pořadu Kouzelné bylinky, kde předává zkušenosti. Ve své Přírodní apatyce sama míchá a vyrábí bylinkové směsi, masti i tinktury.
„Pochopila jsem, že lékař sice léčí, ale příroda uzdravuje,“ dodává.
Související
-
Kytky jsou k jídlu, připomíná první česká profesionální květožroutka
Jsem květožroutka. To o sobě říká Jana Vlková, která už vydala tři knihy na toto téma. Ta poslední má název Kytky k jídlu v receptech i herbáři.
-
Manažer spálil všechny mosty do podnikatelského světa a stal se farářem na Hluboké
Tomas Van Zavrel je katolický farář. Jeho cesta k víře ale byla hodně klikatá. Vystudoval práva v Holandsku a po revoluci se vrátil do Čech jako expert realitní kanceláře.
-
Mladý jihočeský biolog se nadchl pro bahňáky. S nimi se dostal až na obálku časopisu Science
„Už na gymnáziu jsem byl zapálen do bahňáků. V roce 2007 jsme obnovili činnost skupiny pro jejich výzkum a ochranu,“ vzpomíná na počátky své vědecké dráhy Vojtěch Kubelka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.