Špachtle, hladítka, páčidla i rýč potřebují umělci, kteří vytvářejí monumentální sochy z písku

11. květen 2020 10:36
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sochaři vytvářejí na náplavce řeky Otavy v Písku monumentální sochy z písku

Vytvořit obří sochu z písku je podobné jako udělat pěknou bábovičku. Hlavně musíte mít dobrou formu, kvalitní materiál a také patřičné náčiní. Tím jsou vybaveni i dva sochaři, kteří se každý rok vrací na náplavku řeky Otavy v Písku.

Letos u Kamenného mostu vytvoří pět čtyřmetrových skulptur. Na začátku umělecké práce je ale docela těžká dřina.

Sochař Jiří Kašpar nejprve rozebírá páčidlem dřevěné bednění s napěchovaným pískem. „Je tam asi 15 až 20 tun jemného štukového písku. S tím se nejlépe pracuje, protože v něm nejsou velké kameny, které zničí detaily,“ vysvětluje.

Forma se rozebírá odshora a zároveň slouží jako lešení. Sochař tedy modeluje dílo směrem dolů a postupně odebírá bednění. Práce na jedné soše trvá zhruba čtyři dny. Potřeba je nejrůznější náčiní, po páčidle přijdou na řadu špachtličky, lžíce, hladítka, ale i rýč a lopata.

Letos sochaři vytváří sochy k 777. výročí města. „Budou takové alegorické, budou to spíš symboly, jedním slovem se těžko popisují,“ nastiňuje druhý tvůrce Josef Faltus.

Čtěte také

Díla obvykle vydrží několik měsíců. „Socha se na závěr nastříká takovým ochranným nástřikem, který zabrání vysychání a také lehce chrání proti povětrnostním vlivům,“ prozrazuje Jiří Kašpar.

Sochaře při práci pozorují i místní lidé. „Mě zajímá právě ten systém, jak je možné, že to drží. Máme ze soch radost, chodíme se dívat se synem každý rok, ale takhle přímo výrobu sledujeme poprvé,“ komentuje jedna z obyvatelek.

Tvorba pěti monumentálních pískových skulptur bude sochařům trvat 10 až 14 dní. Díla na náplavce u Kamenného mostu v Písku zůstanou až do podzimu.

Spustit audio

Související