Součástí nového památníku romského holocaustu v Letech u Písku budou i části vepřína

11. srpen 2021 12:17

Fragmenty vepřína v kontrastu s lesem – takový bude nový památník romského holokaustu v Letech u Písku. Připomínat bude místo, kde během druhé světové války vznikl kárný pracovní tábor, který se v roce 1942 proměnil na romský koncentrační tábor pro celé rodiny i s dětmi.

V době normalizace na troskách táborových baráků vyrostla velkovýkrmna prasat. Stát ji vykoupil až v roce 2017. Nový památník vzniká pod patronátem Muzea romské kultury.

„Nový památník bude v areálu bývalého vepřína, návštěvnické centrum bude v místě. Bude to podlouhlá budova se zázemím pro návštěvníky, dále tam bude výstavní prostor s expozicí a edukační prostor zaměřený především na školní skupiny,“ představuje zástupkyně ředitelky Muzea romské kultury Monika Prokešová.

Do krajinářsko-architektonické soutěže se přihlásilo 41 architektů. Kromě návrhů z České republiky dorazila i díla ze zahraničí, mimo jiné z Japonska, Španělska, Skotska nebo Německa. Porota nakonec vybrala návrh pražského ateliéru Terra Florida.

Stavbě nového památníku ale ještě musí předcházet demolice vepřína, která nabrala několikaměsíční zpoždění. „Prvním důvodem byly archeologické průzkumy, zároveň se tady v oblasti Písecka tvoří nový územní plán, ten to také zdržel, a dopad měl i covid, vlastní soutěž se posunula skoro o půl roku,“ vysvětluje Monika Prokešová.

Čtěte také

Celý návrh památníku je postavený na symbolice. Návštěvníky provede i stezkou paměti. Jejím základním kompozičním prvkem je podle projektové manažerky Jany Peroutkové les a jeho vnitřní prostor. „Na území zbořeného vepřína se zachovají některá torza jako připomínka toho druhého života místa, ale budou schované ve vzrostlém lese. Lesem půjde stezka do místa, kde stál cikánský tábor, a to místo bude znázorněno rozlehlou loukou kruhového tvaru, která bude symbolizovat prázdno po obětech,“ popisuje.

Kruhová louka uprostřed lesa bude zároveň lemována jmény obětí romského holocaustu. „Stezka paměti bude mít několik zastavení a bude procházet lesem, který by měl vyrůst. Předpokládáme tedy, že projekt je minimálně na třicet let, protože budeme vysazovat nové stromy,“ dodává Monika Prokešová.

Předpokládané náklady na výstavbu památníku činí podle odborného odhadu v první etapě 31,5 milionu korun. Návštěvníkům se má otevřít v květnu 2023.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související