Sochy připomínající druhou světovou válku dnes téměř nenajdete. Upadly v zapomnění nebo byly likvidovány, říká historik

9. květen 2021

V pořadu Vltavínu si můžete poslechnout další archivní nahrávky, které jsou z velké části skutečnými unikáty. Zavedou nás do historie, protože vznikaly třeba i před několika desítkami let, ale samy o historii také pojednávají. A je vždy poučné se za historickými událostmi ohlédnout.

Proč je tak málo připomínek války

V prvním ohlédnutím, které jsem natočil s historikem umění Jaromírem Procházkou, si připomeneme výročí konce druhé světové války. Ale trochu jinak, než bývá zvykem.

Pomník první světové války v Českých Budějovicích na hřbitově sv. Otýlie

Po konci první světové války zůstal snad v každé vesnici nebo městě pomníček připomínající tuto válku, ale najít dnes nějakou sochu, která připomíná konec druhé světové války, to dá práci. 

Jeden najdete v Mnichu na Jindřichohradecku, jedna socha stojí u Vitějovic a památník najdete také na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích. Ostatní pomníky jsou spíše ve smyslu oslavy slovanského bratrství.

„Vznikala díla na poctu padlým rudoarmějcům, ale ta jsou na mnoha hřbitovech. Postupem doby upadla v zapomnění nebo byla likvidovány, asi i záměrně, což není z mého pohledu historika ta nejlepší cesta, mlčet o svých vlastních dějinách,“ dodává Jaromír Procházka.

Proč to tak je? Odpovědi najdete v online záznamu Vltavínu.

Co se týče válek, připomeneme si v pořadu také přes dvacet let starou nahrávku reportéra Jaroslava Klímy s archivářem Adolfem Kalným o Třeboni. A bude také o válečných letech a to na přelomu 16. a 17. století.

Vzpomínky Antonína Mrkose

V tomto Vltavínu se také potřetí, ale naposledy, zaposloucháme do archivních nahrávek se vzpomínkami astronoma Antonína Mrkose. Ten se v rozmezí let 1957 až 1963 zúčastnil dvou sovětských expedic v Antarktidě.

Pracoval tam jako astronom, ale každý člen takové expedice musí být svým způsobem všeuměl, který dokáže zastat více profesí. A že o nebezpečí nebyla nouze, o tom se dnes také přesvědčíme. Největším nebezpečím je pro polárníky totiž nejenom mráz, ale také oheň.

Inspirace pro výlet, Václavské sklepy

A protože je květen a vypadá to podobně jako v květnu loňském, čili blíží se opět další pocovidové rozvolnění a s ním i otevření památek, pustím vám reportáž, kterou jsem natočil ještě v době, kdy to bylo možné.

V Českém Krumlově, ve Václavských sklepeních, s kastelánem Pavlem Slavkem. Pokud se budete do Krumlova chtít vypravit, tak ať máte inspiraci. V těchto prostorách byl totiž pravděpodobně vězněn král Václav IV.

Spustit audio

Související