Sobota: Zázračné děti, výjimečné schopnosti

28. únor 2015

Setkali jste se někdy s člověkem, který byl obdařen výjimečnými, nebo doslova zázračnými schopnostmi? Měli jste někdy možnost setkat se s tzv. zázračným dítětem? Nebo jste jím dokonce byli? Je podle vás genialita darem, nebo prokletím?

Wolfgang Amadeus Mozart v dětství pořádal koncertní turné po evropských šlechtických dvorech, svou první skladbu složil v pěti letech, na prahu dospělosti dosáhl světového věhlasu. Zemřel ale mlád, chudý, téměř bez prostředků.

Pascal jako malý chlapec odvodil některé Eukleidovy geometrické zákony, v šestnácti publikoval vědecké pojednání o kuželosečkách a v devatenácti sestrojil funkční počítací stroj. Tento svět opustil ani ne čtyřicetiletý, sužován zdravotními problémy v ústraní na venkově jako asketický poustevník.

Příběhy dvou výjimečných lidí, hudebního a matematického génia ilustrují problematičnost extrémního nadání a skutečnost, že nemusejí automaticky být příslibem šťastného a naplněného života. Co si o tom myslíte vy?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.