Sobota: Rodičovské rady

18. červen 2016

Jaké rady jste dostávali od vašich rodičů či prarodičů? Taky vám říkali, že to s vámi myslí dobře a že na to jednou v životě přijdete? Taky jste si říkali, že to máte plné zuby a že přece dobře víte, co máte dělat? A kdy jste přišli na to, že měli pravdu a že je škoda, že jste je neposlechli? Co si myslíte, že je ve výchově nejdůležitější? Systém „kamarád“ nebo „přísný mentor“?

Téměř na všechny profese existují školy, kde dostanete přinejmenším základy toho, čemu se chcete věnovat. Na rodičovství žádná škola není a my vychováváme děti intuitivně, možná podle vzoru našich rodičů.

Mnohdy ale, ať děláme, co děláme, se dítě nepovede a my se pak ptáme, kde jsme udělali ve výchově chybu. A naopak dítě z rodiny, která se děcku téměř nevěnuje, vyroste báječný člověk, vzdělaný a citlivý. Inu, ani ve výchově není všechno černobílé a jasné.

autor: Marcela Vandrová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.