Sobota: Obětovat se pro druhé - má to smysl?

16. leden 2016

Patří vůbec fenomén sebeobětování do dnešní doby? A měla podle vás smysl oběť Jana Palacha? Obětovali jste se někdy pro něco, nebo pro někoho? Měla vaše oběť smysl?

Před 47 lety, dne 16. ledna 1969, se na Václavském náměstí v Praze, jen pár desítek metrů od Národního muzea, polil hořlavinou a pokusil o sebeupálení student filozofické fakulty Univerzity Karlovy - Jan Palach. Svým činem chtěl vyburcovat tehdejší československou veřejnost z letargie, do níž lidé postupně upadali...

Myšlenky tzv. Pražského jara, demokratizace, otevření politického systému, ekonomické reformy a především obnovení svobody a demokracie v naší zemi byly totiž pohřbeny pod pásy sovětských tanků v srpnu 1968. A s tím se Palach nechtěl smířit…

Katolický kněz Tomáš Halík se ve své úvaze o smyslu Palachova činu ptá: „Jaký byl smysl oběti Jana Palacha? Obětovat něco vždycky znamená ukázat tomu, pro koho něco obětujete, že je pro vás významnější než to, co pro něj obětujete. A Palach? Ten nám ukázal, že je pro něj to, aby se tento národ nezkřivil, důležitější než jeho vlastní život.“

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.