Slovenský projekt Digitální muzeum

20. únor 2013

Na Slovensku vloni spustili unikátní projekt Digitální muzeum. Cílem je v nejbližších třech letech zdigitalizovat tisíce hmotných kulturních objektů a dokumentů nehmotného kulturního dědictví.

Více jak 90 procent těchto dokumentů bude on-line přístupných odborné i vědecké obci, ale i široké veřejnosti. Do projektu Digitální muzeum se zapojilo 33 slovenských institucí. Digitalizace zastřešuje Muzeum SNP v Banské Bystrici, kde bylo vloni zřízeno Digitalizační centrum. Tam se přitom zdigitalizuje asi 30 procent z celkového počtu sbírkových předmětů.

Dalších 70 procent bude digitalizováno přímo v místě trvalého uložení sbírkových předmětů pomocí mobilních digitalizačních jednotek, které mají fungovat asi na 55 místech na území celého Slovenska. Dosud se podařilo zdigitalizovat téměř 9 tisíc sbírkových předmětů.

Součástí centra je také Centrální konzervátorské pracoviště, které má být vybaveno moderními technologiemi na diagnostiku, identifikaci, konzervování a přípravu předmětů pro digitalizaci. Na celý projekt je vyčleněno více než 27 miliónů eur.

autor: mst
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.