Slíže, tarhoňa, lokše, strapačky aneb Jak se vyznat ve slovenské kuchyni

Slovenská kuchyně není pro Čechy příliš velkou exotikou. Některým z nás ale mohou dělat problémy názvy tradičních slovenských jídel. Pojďte si s námi připomenout ty nejznámější.

Slíže nebo také slížky jsou totéž, co naše nudle. Většinou jsou to nudle širší a široké a stejně jako v naší kuchyni se používají v polévkách, zapečené nebo na sladko.

Tarhoňa je drobná těstovina ve tvaru malých kuliček nebo droboučkých řezů z nudlí. Používá se do polévek tak nebo jako příloha s osmaženou cibulí.

Lokše jsou tenké bramborové placky. Někde je na Slovensku dělají jako my zelníky tedy z brambor, mouky, sádla a posekaného zelí. Správně se pak mají podávat tak, že se těsně před snědením namočí v horkém mléce nebo česnekovém vývaru. Ale jen velmi krátce na pár vteřin. A mohou se jíst jak se škvarky a kysaným zelím, tak i s povidly nebo přelité rozvařeným ovocem.

Brynzovník je taková bačovská pizza. Z masti, čili sádla, mouky a tvarohu nebo sýra se v poměru 1:1 vypracuje těsto. To se rozválí na plech či mělkou koláčovou formu. Na povrch se natlačí kousky slaniny a na několika místech se plát těsta propíchne a pak peče. V poslední fázi se potírá brynzou rozmíchanou v kysané smetaně.

Halušky jsou drobné kousky uvařené v osolené vodě z těsta, nejčastěji připraveného ze syrových brambor a mouky.

Strapačky jsou halušky namíchané do směsi rozpečené slaniny, cibule a pokrájeného kysaného zelí.

Pirohy jsou taštičky z nudlového nebo bramborového těsta plněné brynzou, tvarohem, povidly i jinak. Zpravidla se tvoří ze čtverců těsta přeložením na trojúhelníček a stlačením okrajů. Servírují se s kysanou smetanou, mletým mákem a cukrem.

Pagáče jsou škvarkové placky z bramborového těsta.

Osůch je slané pečivo z kynutého těsta s česnekem, cibulí, škvarky, zelím nebo sýrem.

autor: Petr Stupka