Slavný Rozhlasový Big Band Gustava Broma zahrál v Písku

13. září 2018

Velkou událostí pro všechny příznivce swingu a jazzu z Písku i okolí bylo nepochybně vystoupení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Zahrál v úterý 25. září v Divadle Fráni Šrámka. Záznam koncertu uslyšíte na jihočeské frekvenci 106,4 FM.

Orchestr vystupující pod křídly Českého rozhlasu má za sebou slavnou minulost, ale zdobí jej i pozoruhodná současnost. Každý jeho koncert je oslavou velkokapelového swingu a jazzu. Písecký koncert osvěží vynikající jihočeská vokalistka Petra Chlebníčková.

Big Band Gustava Broma zahrál v Písku to nejlepší ze svého repertoáru. Zazněly například swingové standardy od známých autorů Glenna Millera nebo Duke Ellingtona a také skladby z posledního CD orchestru vydaného ve vydavatelství Radioservis.

Už od roku 1940

Začátky tohoto špičkového uskupení sahají do června roku 1940, kdy jeho členové poprvé veřejně vystupovali v hotelu Radhošť v Rožnově pod Radhoštěm. Od této doby vedl Gustav Brom kapelu nepřetržitě až do své smrti dne 25. září 1995. 

V současnosti řídí chod orchestru Vladimír Valovič, vynikající slovenský jazzový trumpetista, které ho uvedl do této funkce ještě Gustav Brom. 

Nechceme se stylizovat do nějakých experimentů, říká kapelník Rozhlasového Big Bandu

Rozhlasový Big Band Gustava Broma při koncertě v Táboře

Rozhlasový Big Band Gustava Broma je uznávaný po celé Evropě. Umění tohoto špičkového orchestru si mohli lidé vychutnat v Táboře na koncertě, jehož spolupořadatelem byl Český rozhlas České Budějovice.

Historie a plejáda úspěchů a ocenění tohoto orchestru je velmi bohatá. Vždyť doprovázel takové superhvězdy, jako jsou či byli Maynard Ferguson, Ray Charles, Dizzy Gillespie, Ray Conniff, Diana Ross, James Morrison a řadu dalších!  

O světovosti tohoto orchestru také leccos vypovídá to, že jej renomovaný americký jazzový časopis Down Beat zařadil mezi desítku nejlepších ansámblů svého žánru na světě. 

Standardní obsazení Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma zahrnuje osmnáct hudebníků - sólový klavír, kytaru, kontrabas a bicí a zbývající instrumentalisty v sekci trombónů, trubek a saxofonů. 

Nahrávky Bromovců lze najít na šesti stovkách hudebních nosičů. To poslední, ryze autorské, natočil tento úctyhodný big band pod názvem Correspondance.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio