Skupina cyklistů z Jistebnice u Tábora ujela přes dva tisíce kilometrů v jihoamerických Andách
Expedici do Peru v Jižní Americe podnikla skupina čtyř cyklistů z Jistebnice u Tábora. Za měsíc ujeli přes dva tisíce kilometrů hornatým terénem. Na kolech se dostali i do oblastí položených hodně vysoko nad mořem.
„Nejvýše jsme byli v průsmyku 4800 metrů,“ popisuje jeden z účastníku cyklovýpravy Filip Ryjáček, který stejně jako jeho kolegové pocítil příznaky výškové nemoci.
„Mysleli jsme si, že s tím nebudeme mít zásadní problém, ale je to znát. Zhruba nad čtyřmi tisíci metry to všichni poznali. Někteří snášeli bolesti hlavy lépe, jiní hůře. Po třech nebo čtyřech dnech to odeznělo,“ přibližuje Ryjáček.
Cyklisté denně ujeli zhruba sto kilometrů. Trasa vedla nejen přes hory, ale i pouští. Teplota vzduchu přes den stoupala k třicítkám, v noci mrzlo. Kvalita cest se hodně lišila.
„Když jsou tam silnice, tak jsou luxusní. To tady téměř nemáme, asfaltové cesty jsou pěkné. Na mapě je ale třeba silnice a na místě jsou kamenité šotolinové cesty. S brašnami a nákladem to byl velký problém,“ dodává Ryjáček.
Účastníci cykloexpedice do jihoamerického Peru se o své zážitky podělí dnes od 19 hodin v kulturním domě v Jistebnici.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.