Škodovky tam moc nehledejte. Křenovická jízda veteránů je hlavně pro milovníky zahraničních vozů

4. červenec 2024

Mezi jejich první slova patřily názvy aut. Už jako malí zkoušeli prohánět fichtla a brzy se naučili vyměnit převodovku na vyhozeném žigulíku. Jiří a Ondřej Trucovi z jihočeských Křenovic se hrabou v motorech i v dospělosti. Povolání strojního a lesního inženýra opustili pro svou vášeň, seženou jakýkoli veterán nebo youngtimer odkudkoli.

Jako zakladatelé veteranklubu pořádají i přehlídky. Nejbližší Křenovická jízda se jede v sobotu 13. července. Cestou ale pozor. Jedná se o Křenovice u Písku, respektive mezi Pískem a Táborem. „Ono totiž Křenovic je více, asi patero, a tak už se nám stalo, že někdo skončil na Moravě nebo v Křenovicích u Českých Budějovic,“ varuje s úsměvem Ondřej Truc.

Jiří a Ondřej Trucovi

Program začne v sobotu dopoledne prohlídkou vystavených vozů. „Na louce za vesnicí bude všechno zázemí. Sjede se obvykle až 150 vozů. Po obědě se vydáme na jízdu, která má šedesát až osmdesát kilometrů,“ láká Jiří Truc. Na trase budou tematické úkoly. „Jde spíš o to, aby se lidé projeli a pobavili. Máme tam pěknou krajinu i dobré silnice,“ dodává.

Na „bojovku pro veterány“ se sjíždějí zejména zahraniční vozy. „Hodně fordů, hodně mercedesů, auta sedmdesátých, osmdesátých let, nějaká italská auta, zkrátka průřez vším možným,“ vyjmenovává Jiří Truc.

Křenovická jízda večer obvykle vrcholí pravou vesnickou muzikou. „Mívali jsme třeba i autokino, snažíme se vždycky vymyslet něco nového,“ říká Jiří.

Čtěte také

Na dvoře bratrů Trucových v Křenovicích aktuálně stojí zhruba devadesát aut. Některá jsou jejich, jiná patří zákazníkům, jimž se o jejich plechové miláčky starají. „A některé vozy jsou samy o sobě něco jako reklama,“ směje se Ondřej.

A jaké značky tedy u nich na výstavě uvidíte? „Je to pestré, od třicátých let až do současnosti, protože se tak trochu zabýváme i současnými sportovními vozy,“ odpovídá Ondřej Truc.

Jeho bratr Jiří doplňuje: „Máme rádi italská auta, takže jsou tam nějaké alfy, fiaty, máme tam i ferrari a lamborghini, porsche. Spoustu amerických aut jako mustangy, corvety, anglické triumfy, MG, jaguáry... Směsice pěkných, zajímavých aut.“

Celý rozhovor s bratry Trucovými o veteránech si poslechněte online. Dozvíte se třeba, jak se nenechat napálit na autoburze a jak složité je staré auto dovezené přes oceán u nás přihlásit.

Spustit audio

Související