Shuffle jako poznávací znamení a také Bajo trio, onehdy populární ženská vokální skupina z Čech

1. září 2023

Jan Savitt byl zajímavou postavou americké hudební, a to i swingové scény druhé poloviny třicátých let.  

Podle novějších zdrojů se narodil 4. září 1913, tedy před 110 roky v ruském Petrohradu. Podle jiných, starších zdrojů se Jan Savitt narodil jako Jacob Savetnick v židovské rodině v Šumsku v dnešní západní Ukrajině 4. září roku 1907, ovšem k nalezení jsou i jiná data.

Jisté je, že Jan Savitt byl velmi talentovaným houslistou a že byl sólistou populárního Philadelphského symfonického orchestru vedeného slavným dirigentem Leopoldem Stokowským. Ovšem vedle toho vstoupil Jan Savitt do řečiště jiné hudby, swingu, když sestavil svůj band nazvaný Top Hatters, tedy Kloboučníci. A byl dočasně velmi populární i se svým charakteristickým rysem a poznávacím znamením, tedy shuffle, šoupavým rytmem, který si můžete vychutnat ve třech nahrávkách.

Právě 1. září se narodil před 90 roky vynikající a všestranný pianista tmavé barvy pleti Gene Harris, mistr mainstreamového spojení swingu, gospelu, blues a boogie-woogie. Často oslovoval posluchače, kteří by se jinak s jazzem setkávali jen velmi málo, a jeho vystoupení se často měnilo v party, na kterých ho publikum povzbuzovalo do ještě  vzrušivějších výšin.

Tento rodák z Benton Harbor v Michiganu v roce 1956 založil vlastní kapelu Three Sounds s basistou Andym Simpkinsem a bubeníkem Billem Dowdym, specializovanou na repertoár, který byl přívětivý i pro širší posluchačskou obec, jak podáme důkaz v půlhodinové náladě swingu, potažmo jazzu k nedožitým devadesátinám pianisty Genea Harrise.

V našem volném letním cyklu s více či méně zapomenutými vokálními seskupeními z dřívějších časů trio zůstaneme doma. Bajo Trio, vedle Sester Allanových propojených hlavně s orchestrem Karla Vlacha, bylo nejpopulárnější a nejlepší českou ženskou vokální skupinou swingové éry.

Název tria vymyslel Jan Werich a byl odvozen z křestních jmen původních členek tria, jimiž byly Bobina a Anita Schlesingerovy, mimochodem dcery známého převozníka od Karlova mostu, a Jožka Srbová.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio