Sherlock Holmes a pavouci. Další případ nejslavnějšího detektiva všech dob tentokrát z pera českého holmesologa Rudolfa Čechury

2. březen 2025

Rozhlasová dramatizace povídky Sherlock Holmes a pavouci je jedna z řady holmesovských povídek, které se od poloviny 60. let objevovaly v oblíbeném rozhlasovém pořadu Meteor.

Účinkují: Svatopluk Beneš, Jiří Císler, Antonín Hardt, Ondřej Havelka a Jan Řeřicha
Napsal: Rudolf Čechura
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: v roce 1990

Celkem bylo pro Meteor natočeno třicet případů. Většinou pod vedením režiséra Karla Weinlicha. Autorem několika povídek byl polský chemik Wacław Gołembowicz, další případy sepsal spisovatel Rudolf Čechura a další tehdejší hlavní redaktor Meteoru Josef Kleibl. Hlas nejslavnějšímu detektivovi všech dob propůjčil nejdříve Bohuš Záhorský, jeho přítel dr. Watson mu sekundoval hlasem Jaromíra Spala. Koncem 70. let Bohuše Záhorského nejspíš ze zdravotních důvodů nahradil Svatopluk Beneš, Jaromír Spal coby Watson mu zůstává věrný až do své smrti v roce 1981. Pak se představitelé Watsona střídali, postupně si ho zahráli Miloš Kopecký, Jiří Adamíra, Josef Bláha a nakonec Jiří Císler.

Rudolf Čechura, nestor českých holmesologů, který se už v roce 1968 stal členem The Sherlock Holmes Society of London a od roku 2000 byl členem České společnosti Sherlocka Holmese, se narodil v Želénkách u Duchcova v roce 1931.

Vystudoval obchodní akademii v Chomutově a pedagogické gymnázium v Jihlavě. Pracoval nejprve jako úředník a učitel a poté v 60. letech jako redaktor Československého rozhlasu, později působil v redakci časopisu Věda a technika mládeži. Od roku 1973, kdy byl z politických důvodů z redakce VTM propuštěn, zůstal na volné noze a živil se převážně psaním pro děti. Nejznámější z postaviček, které vytvořil, je Maxipes Fík. Je také autorem námětu k večerníčku Hugo z hor.

Pro dospělé psal především detektivky. První detektivní román vydal v roce 1969, jmenoval se Nikdo nemá alibi a jeho hlavními hrdiny jsou Sherlock Holmes a dr. Watson, i když v trochu jiných rolích, než je znají čtenáři originálních příběhů Arthura Conana Doyla. Rudolf Čechura byl velkým obdivovatelem tohoto Angličana a vytvořil četné pastiše na jeho dílo, vyšly v souboru Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy. Povídky byly původně vysílány v populárním rozhlasovém pořadu Meteor a autor za ně v roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Marka.

Rudolf Čechura zemřel v roce 2014 v Praze.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.