Šedesátiny vodní elektrárny v Lipně nad Vltavou připomíná nová výstava

Šedesátiny vodní elektrárny v Lipně nad Vltavou připomíná nová výstava

Lipenská vodní nádrž si letos připomíná šedesát let od svého uvedení do provozu. Vodní elektrárna za tu dobu vyrobila přes osm miliard kilowatthodin elektřiny.

Výročí teď přímo u elektrárny v Lipně nad Vltavou představuje nová výstava. Ukazuje fotografie ze stavby největší přehrady u nás, ale taky podobu krajiny před napuštěním.

Evropský unikát

Ve své době se jednalo o evropský unikát, říká bývalý vedoucí lipenské elektrárny Bedřich Kučera:  „Generace lidí, která se musela vystěhovat a najít si nové obydlí, nemá tuto elektrárnu ráda. Ale lidé, kteří se tu narodili nebo se přistěhovali, už s vodním dílem žijí a berou ho jako samozřejmost,“ řekl.

Kučera pracoval v lipenské elektrárně 41 let. „Samotná stavba byla velice náročná,“ vzpomínal. Ve své době to byla jediná elektrárna podzemního typu v Evropě. „Nikdo neměl s takovým typem elektrárny zkušenosti a návrh projektantů byl jedinečný.“ dodal Bedřich Kučera.

Voda mnohé vzala

Voda ale také mnohé vzala. Vesnice i třeba jedinečné meandry Vltavy, vzpomíná bývalý správce Vltavy Zdeněk Zídek. „Žil tady více než trojnásobek lidí,“ upozorňuje.

Rybáři už na Lipně síha neuloví. Důvodem by mohla být i kvalita vody

Rybáři, lov ryb

Rybám v lipenském jezeře se podle vědců daří. V posledních letech se například zotavila populace candáta, které ještě nedávno hrozilo vyhynutí.

Jedním z milníků Lipna byl rok 2002 a povodně. „Já mám život rozdělený na dvě části. Před rokem 2002 a po něm. Pro mě to bylo významné a vodní nádrž zafungovala tak, jak měla. Ale pro mne je daleko důležitější to, co prokazuje každý den. Schopnost zadržet vodu,“ vzpomíná Zdeněk Zídek. 

Hlavní oslavy šedesátých narozenin lipenské elektrárny se odehrají v září.

Spustit audio

Související