Sadaři v Chelčicích sčítají škody po bouřce, ovoce poničily kroupy

12. červen 2018
Třešně

Kroupy ničily při pondělní bouřce auta i ovocné stromy. Sadaři v okolí Chelčic na Strakonicku mapují, co všechno dvoucentimetrové ledové koule poškodily.

Podle některých ovocnářů zasáhly až 50 procent letošní úrody. Nejhorší je situace u třešní, které se začnou sklízet o víkendu. Na plodech je vidět znatelné poškození.

„Z deseti třešní máte třeba pět poškozených nebo namáčklých, někde je rána. Třešně jsou těsně před sklizní, tak těžko můžeme doufat, že se z toho vybere pěkná úroda. To jsou třešně, které mají jít i na kompoty, a tam nesmí být žádný flek,“ ukazuje sadař František Krump.

Se synem Martinem letos předpokládal, že sklidí 15 tun třešní. „Jestli uděláme čtyři nebo pět tun, tak budeme rádi,“ říká nyní.

Stále se opakující výkyvy teplot poškozují některé plodiny

Řepkové pole na Volyňsku

Změny klimatu a výkyvy jarního počasí můžou snížit letošní úrodu některých plodin. Holomrazy a následné vyšší teploty mají vliv především na ozimy a řepku. Další komplikací je zpoždění jarních prací.

„Když se na stromy podíváte, tak jsou obalené, obsypané, nádherné, velikostně odpovídají, ale nevidíte, které jsou špatné. Jakmile bude vlhko, tak třešně nasají vodu, rozevřou se, rozjede se plíseň a je konečná,“ dodává Martin Krump.

U švestek očekává asi padesátiprocentní škodu. „Nasekané začnou hnít a spadnou, natlučené se možná udrží. Problém bude samozřejmě s odbytem, protože co se týče kvality, tak nebude taková, jakou jsme si představovali. Půjdou cenově dolů na minimální cenu,“ vysvětluje.

Jaké budou celkové škody, zjistí sadaři u třešní už o víkendu a u ostatního ovoce zhruba za měsíc.

Spustit audio

Související