Rys ostrovid už není v české přírodě raritou, šelem postupně přibývá
Největší kočkovitou šelmou Evropy je rys ostrovid. V české přírodě těchto zvířat přibývá. „Rys je chráněný, ale že by mu hrozilo vyhynutí, to už se nedá říct. Jeho populace je poměrně stabilní a dokonce se postupně rozšiřuje,“ říká Jiří Chmel z okresního mysliveckého spolku v Českých Budějovicích.
Podrobnosti o rysech ostrovidech, historii jejich výskytu na území Česka i dovednostech si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Dalšími tématy budou hlavatka podunajská a její dřívější vysazování do jihočeských vod a chov takzvaných živorodek.
Související
-
Vlků v přírodě přibývá. Máme se jich bát? Případy, kdy šelma napadne člověka, jsou extrémně vzácné
S velkými šelmami spojil svůj život Miroslav Kutal. Nejprve s kamarády organizoval vlčí hlídky. „Začínali jsme tou nejjednodušší metodou – sledovali jsme stopy,“ vzpomíná.
-
Ornitologové hlásí velký úbytek racků chechtavých, významně se snížily i počty zvonků a vrabců
Některých ptáků je jako šafránu. Nejvíc se to týká zvonků, vrabců a racků chechtavých. Jejich úbytky mají na svědomí lidé, ale i jiní ptáci.
-
Vodní policisté, kteří se dokonale proměňují, i rákosníčci se šnorchlem. To je hmyz našich rybníků
Jihočeské rybníky nejsou jenom pro kapry. Anebo neměly by být. Pokud se o ně staráme tak akorát, nabízejí životní prostředí pro mnoho organismů. Patří mezi ně i vodní hmyz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...