Rychlý boršč

Poctivá polévka je dosud základem hlavního menu v nejedné české rodině, kde bublající hrnec se slepicí vytváří neměnnou kulisu víkendového dopoledne. I když je fakt, že se kvůli výdobytkům konzumně tržní současnosti na polévku jako takovou jaksi pozapomíná.

Ale je to škoda. Polévka je zdravá a komplexní, snadno stravitelná a většinou i levná. Tedy poctivě ze surovin uvařená polévka nikoliv nějaké směsi vysypané z pytlíku, byť se tváří, že je od vlastní babičky, a na obalu je velkým písmem psáno, že obsahuje kousky o čtvrtinu větší než v minulém pětiletí.

Základem poctivé polévky, která má ambice stát se ústředním tématem kompozice rodinného oběda bývá vývar z masa. Ale i bez morkové kosti, slepičích drobů nebo hovězích žeber je možno připravit vynikající a vydatný hrnec voňavé pochoutky. Jako důkaz může posloužit recept na rychlý zeleninový boršč.

Udělat klasický boršč je poměrně náročná a zdlouhavá práce. V případě této varianty je vařeno za třicet minut.


Délka přípravy: 30 minut

Suroviny:

150 g červené řepy
150 g mrkve
150 g celeru
100 g cibule
60 g rajčatového protlaku
100 g hlávkového zelí
150 g brambor
litr silného vývaru
olej
sůl
divoké koření
celerová nať
snítka libečku
100 ml kysané smetany
70 g přepuštěného másla nebo oleje


Postup:

Na oleji nebo přepuštěném másle osmahněte nejprve jemné nudličky celeru a mrkve. Když se začnou opékat přidejte drobně nakrájenou cibuli. Spolu s ní vložte do základu divoké koření (bobkový list, celý pepř, nové koření).

Když cibule zesklovatí, přidejte rajčatový protlak, trochu ho v základu osmahněte. Pak přidejte jemně nastrouhanou červenou řepu a na drobné kostičky nakrájené brambory. Případně můžete i brambory nastrouhat.

Polévku zalijte vývarem, osolte a vařte pod poklicí asi deset minut. Poté přidejte na jemné nudličky nakrájené zelí, posekanou celerovou nať a libeček a vařte dál až do doby, kdy bude zelenina měkká. Až v závěrečné části úpravy vmíchejte do polévky kysanou smetanu a podávejte.

Vůbec není nutné aby zelenina byla v polévce rozvařená, proto je celá příprava krátká. V případě, že nebudete mít vývar, nevadí i vodou zalitá zelenina opečená na másle dá polévce výbornou chuť.

Co se zahušťování týká zastávám názor, že samotné suroviny polévku zahustí, ale nemám nic proti tomu přidat do polévky třeba ječné či ovesné vločky. Naopak polévka bude mít vyšší výživnou hodnotu. Samozřejmě, že výčet surovin v úvodu receptu může doplnit třeba pórek, česnek, brokolice nebo kousek slaniny či klobásy.

autor: Petr Stupka