Rybářská stráž na jihu Čech ročně zadrží stovky povolenek. Častým přestupkem je nezapisování úlovků

26. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rybáři se dočkali. Konečně můžou vyrazit na dravce

Na dodržování předpisů při rybolovu dohlíží rybářská stráž. Loni na jihočeských revírech zaznamenala mírné zlepšení v chování rybářů. Zadržela celkem 450 povolenek, což je o 200 méně než v roce předcházejícím.

Vedoucí rybářské stráže Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu Tomáš Kepr ale očekává v letošním roce zase nárůst. „Máme totiž nové podmínky, například zvýšená míra nástražní rybičky na Vltavské kaskádě, to znamená Lipno, Hněvkovice, Kořensko, a zvýšená míra štiky na 60 centimetrů,“ vysvětluje.

Mezi nejčastější chyby, kterých se rybáři vědomě dopouštějí, patří to, že si od vody odnášejí víc ryb, než by měli, a že ryby vůbec nezapisují do úlovkového listu.

„Před začátkem rybolovu by měl rybář zapsat datum a revír, na kterém loví. Jakmile si ponechá rybu, která je vyjmenovaná podle rybářského řádu, musí ji zapsat ihned. Pokud to není ryba vyjmenovaná, stačí zapsat počet a hmotnost před odchodem od vody, ale každý úlovek, který odnáší, musí být zapsán,“ upozorňuje Tomáš Kepr.

Docela častým přestupkem je podle něj také nepřítomnost u prutů. „Stává se to zejména u nonstop rybolovů v létě. Lidé jsou zvyklí, že jsou v terénu pořád a ne vždy věnují prutům pozornost, ale jejich povinností je pruty stáhnout, pokud neloví,“ dodává.

Čtěte také

V loňském roce se jihočeská rybářská stráž setkala třeba i s případem, kdy rybář uloveného kapra přibyl železným hřebem ke dnu. „Tam jsme potom řešili jenom správní řízení, ale i porušení zákona na ochranu zvířat. Často se také stává, že ulovené sumce si lidé ponechávají a vážou je za skřele nebo jim dělají otvory v čelisti, to určitě není rybářské chování v souladu se zákonem,“ připomíná Tomáš Kepr.

Rybářská stráž se podle něj navíc mnohdy musí potýkat s útoky ze strany rybářů. „Někdy to souvisí s nižší inteligencí, někdy s alkoholem. Někdy ti lidé mají o sobě příliš vysoké mínění a projevuje se to tím, že jednak nejsou ochotni se nechat zkontrolovat, a pokud přichází ve správním řízení o povolenku, jsou často velmi arogantní. Leckdy je rybářská stráž napadána nejen slovně, ale i fyzicky, v tom případě má možnost zavolat i policii,“ doplňuje.

Informace o práci rybářské stráže na jihu Čech přináší magazín Máme rádi zvířata. Dále nabízí další díl seriálu Za jihočeskými rybníky a rybníkáři, tentokrát o době po Jakubu Krčínovi, a připomene, jak žije srnčí zvěř a jak se chovat k jejím mláďatům.

Spustit audio

Související