Růže a prsten. Pohádkové příhody prince Vavřína a prince Bulky pro malé i velké
Král Panděros, vrchní dáma Křunďasová, víla Černohůlka, král Hrdinos, ministerský předseda Mrzoutos, ale i princezny a princové vystupují v pohádkovém příběhu, v němž nechybí jemná ironie a humor. Knihu Růže a prsten, čili příhody prince Vavřína a prince Bulky napsal klasik anglické literatury William Makepeace Thackeray.
Němohra pro velké i malé děti vyšla poprvé v roce 1855. Rozhlasová verze pochází z roku 1997. Účinkují v ní Marek Eben, Barbora Hrzánová, Lukáš Hlavica a další.
William Thackeray (1811-1863) prožil rané dětství v Indii, kde se narodil. Pocházel ze zámožné rodiny, otec byl anglickým koloniálním úředníkem. Jako šestiletý chlapec byl poslán do soukromé internátní školy v Anglii. Traumatické zážitky z tohoto období využil při psaní.
Studium na univerzitě v Cambridge William Thackeray nedokončil, místo toho podnikl studijní cestu po Německu, v Londýně studoval práva, v Paříži kresbu a grafiku. Nějaký čas žil bohémským životem, ale po úpadu banky, v níž měl uložen svůj majetek, se živil jako karikaturista, ilustrátor a novinář. Začal se věnovat literární tvorbě.
Jeho zřejmě nejznámějším dílem je román Jarmark marnosti, který v letech 1848 a 1849 vycházel jako četba na pokračování v časopise Punch. Satirická kritika anglické společnosti první poloviny 19. století čtenáře zaujala a dnes je román považován za klasické dílo anglické literatury. Do češtiny byl poprvé přeložen v roce 1880.
Související
-
Bajaja. Známá pohádka o princi převlečeném za sluhu, který na všechno říkal jenom „ba-ja-ja“
Příběh o mladém princi, který se vydal do světa na zkušenou. To je klasická česká pohádka Bajaja. Na motivy jedné z pohádek Boženy Němcové ji napsal František Pavlíček.
-
Jan Čep: Albína Drůzová. Příběh o nenaplněném mateřství z tvrdého moravského venkova
Někdy na počátku 20. století na moravském venkově se odehrává příběh povídky Albína Drůzová. Vypráví o ženě, která touží po lásce a dětech, ale zřejmě jí to nebude dopřáno…
-
Příbramské jesličky. Vzpomínky Sigismunda Boušky na betlémy a betlémky z dětství čte Josef Somr
Do vánočního času přenesou vzpomínky básníka a překladatele Sigismunda Boušky. Ten coby malý kluk prožíval advent s rodiči v Příbrami. A nikdy nesměl chybět betlém.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka