Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se nenaučil mariáš, vzpomíná Libor Grubhoffer na dětství
Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.
„Do té rodné hospody se vracím vlastně každý den. Vždycky mám nějaký důvod připomenout si svoje dětství, které bylo krásné a skutečně vázané na tu hospodu na severním okraji Žďárských vrchů u Poličky. Vracím se tam rád, málo platné, mám tam kořeny,“ říká.
Dětství prožité v hospodě bylo podle jeho slov nepochybně romantické a zajímavé. „Vlastně mi to zachovalo ten romantický pohled na celou záležitost venkovských hospod a sousedských vztahů, jakkoliv už jsou poměry na současném venkově přece jen jiné, než před těmi skoro 65 lety,“ dodává.
K jeho povinnostem jako mladíka patřilo i roznášení piva. „Od určitého věku jsem samozřejmě musel pomáhat rodičům a dědečkovi, který byl původně tím hlavním hostinským. Měli jsme ještě obchod, který byl přímo spojen s lokálem, takže práce u nás bylo stále hodně,“ vypráví.
Dnes je mu ale částečně líto, že si z hospody neodnesl některé dovednosti. „Jediné, co mě mrzí, je, že když jsem držel ty služby na lokále, tak jsem se bohužel nepotřeboval naučit mariáš. To mi pak bylo docela líto, protože mariáš je chytrá hra,“ vysvětluje.
Celý rozhovor s biologem Liborem Grubhofferem si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Jihočeští vědci zkoumají tropický prales z obrovského jeřábu. Jeho stavbu ale narušila klanová válka
Biolog Vojtěch Novotný zkoumá na Papui-Nové Guineji zvířata i rostlinstvo tropického pralesa. Jejich vzájemné působení pomáhá vědcům poznávat i obrovský stavební jeřáb.
-
Jednu z největších záhad archeologie vyřešil i díky znalostem z vodáckého kroužku
Rozpohyboval obří sochy moai na Velikonočním ostrově. Stačila mu k tomu lana a několik lidí. Tenhle kousek proslavil technika a experimentálního archeologa Pavla Pavla.
-
Češi jsou národ včelařů. Žije tu 700 tisíc včelstev, čtvrtý nejvyšší počet na světě, říká vědec
Ocenění za popularizaci vědy převzal před nedávnem Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd České republiky. Na českobudějovickém pracovišti působí už 40 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.